01. 10. 2018 14:25 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Na jednorazový sviatok obchody reagujú rôzne: Pozrite si, ktoré budú otvorené

Niektoré aj zmenia svoje otváracie hodiny.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstock.com/Mohd Hafizan bin Ilias

Tento rok si užijeme jeden sviatok navyše. Vláda totiž schválila jednorazový štátny sviatok k 30. októbru, čím si pripomenieme 100. výročie Deklarácie slovenského národa. Keďže sa nejedná o štandardný sviatok, obchody dostali voľnú ruku a môžu sa rozhodnúť či predajne otvoria.

„Povinnosť zatvoriť obchod zo zákona nie je. Ak takto niektorí predstavitelia obchodov urobia, je to v ich kompetencii, v ich rozhodnutí, ale vzhľadom na to, že to je špecifické postavenie, je to jednorazový sviatok, nie je povinnosť v tomto prípade obchody zatvoriť," povedal minister práce Ján Richter.

Bežná prevádzka, ale aj zmenené otváracie hodiny

V drvivej väčšine sa obchodné reťazce napokon rozhodli, že svoje obchody otvoria, niektoré s výnimkami.

„Počas jednorazového sviatku sme sa rozhodli ponechať všetky naše predajne otvorené s upravenými otváracími hodinami. Namiesto štandardnej otváracej doby budeme mať otvorené od 8:00 do 17.00. Rozhodli sme sa takto vyjsť v ústrety našim zákazníkom, aby si mohli pred sviatkom Všetkých svätých pohodlne nakúpiť," napísala hovorkyňa Kauflandu Lucia Langová.

Zároveň dodala, že zamestnanci, ktorí budú počas tohto dňa pracovať, dostanú okrem 100% príplatku za prácu vo sviatok aj ďalšiu odmenu nad rámec zákona.

otvaracie-hodiny_final_oprava.jpg
Foto: TVNOVINY.sk
 

Svoje obchody ponechá otvorené aj COOP Jednota, môže sa ale stať, že niektoré prevádzky zmenia svoje otváracie hodiny. Preto je potrebné, aby sa zákazníci informovali o prípadnej zmene priamo vo vybranej predajni.

„Počas jednorazového sviatku 30. októbra 2018 nedôjde v systéme COOP Jednota k celoplošnému zatvoreniu predajní. Jednotlivé spotrebné družstva pristúpia k individuálnej úprave otváracích hodín predajní," uviedol vrchný riaditeľ COOP Jednota Slovensko Branislav Lellák.

Nad žiadnymi úpravami otváracích hodín neuvažuje Lidl, v jeho predajniach bude možné nakúpiť ako v bežný pracovný deň. „Predajne spoločnosti Lidl Slovenská republika budú počas jednorazového štátneho sviatku otvorené," uviedol hovorca spoločnosti Tomáš Bezák.

Rovnako je na tom aj obchodný reťazec Terno, ktorý pod sebou združuje značky Terno, Moja Samoška a Kraj či Billa, ktorá sa na tento deň z pohľadu otváracích hodín bude pozerať ako na nedeľu.

„Billa bude mať dňa 30.10. svoje predajne otvorené. Čo sa týka otváracích hodín, väčšina predajní bude otvorená ako počas nedele," uviedla hovorkyňa spoločnosti Kvetoslava Kirchnerová.

Tesco ako jediné zostane zatvorené

Jediný obchodný reťazec, ktorý sa rozhodol úplne zatvoriť svoje prevádzky, je Tesco. Odvôvodňuje to tým, že chce svojim zamestnancom poskytnúť voľno.

„Vážime si tvrdú prácu našich kolegov počas celého roka s cieľom prinášať zákazníkom čo najlepšie služby. Preto sme sa rozhodli vyjsť našim kolegom v ústrety a umožniť im využiť tento sviatok ako deň voľna nad rámec platnej legislatívy," povedal už pred niekoľkými dňami pre Denník N povedal výkonný riaditeľ pre Tesco SR na Slovensku Martin Kuruc.

Komentáre ( 0)