25. 10. 2018 19:37 | BRATISLAVA/TV Markíza

Portál za 25 miliónov nefunguje. Podarilo sa nám zistiť, v čom je problém

Každý, kto si chce zistiť viac o svojej kvalifikácii na stránke kvalifikácie.sk, tam nenájde nič.

Takto mala vyzerať úvodná stránka portálu kvalifikácie.sk.
Takto mala vyzerať úvodná stránka portálu kvalifikácie.sk. Foto: TV Markíza

Za projekt zaplatili 25 miliónov eur, no webová stránka, ktorá má pomáhať Slovákom pri hľadaní práce, nefunguje už štyri mesiace. Podľa zistení Televízie Markíza je za tým útok hackerov. Potvrdil to Štátny inštitút odborného vzdelávania. Zároveň priznal, že na odstránenie havarijného stavu pripravujú ďalšie obstarávanie.

Každý, kto si chce zistiť viac o svojej kvalifikácii na stránke kvalifikacie.sk, tam nenájde nič. Projekt, ktorého súčasťou je aj heknutá stránka, stál 25 miliónov eur.

Na webe ešte pred útokom hackerov boli rady odborníkov, ako uspieť na trhu práce aj v zahraničí, ale aj informácie, čo by mali ovládať murári, kaderníčky či ďalšie povolania. Ako stránka vyzerala pred útokom, nám ukázali IT odborníci. Podľa nich išlo o jednoduchý portál.

Na bezpečné spustenie takéhoto webu podľa nich netreba veľa roboty a cena sa pohybuje rádovo v tisíckach eur.

Dodávateľom portálu je firma Asseco Central Europe. Tá ale tvrdí, že stránku už nespravuje, pretože všetky informačné systémy koncom roka 2015 presunula na servery rezortu školstva, konkrétne pod Štátny inštitút odborného vzdelávania.

Riaditeľ inštitútu Michal Němec uviedol, že nedošlo k poškodeniu databázy. Na opätovné spustenie stránky podľa neho budú potrebovať ďalšie peniaze a v jednom balíku chcú obstarať aj firmu, ktorá sa postará o servisnú údržbu portálu. Stránka by mala opäť fungovať od budúceho roka.

Pripomeňme však, že projekt za milióny eur v roku 2013 ostro kritizovala opozícia a vtedajšiemu vedeniu rezortu školstva vytýkala, že ho nezobrala zadarmo od našich českých susedov. Oni zaň zaplatili niečo cez milión eur.

IT odborníci si myslia, že projekt bol predražený a postavený skôr na míňaní peňazí, než na tom, aby prinášal úžitok.

Na hackerský útok a nefunkčný portál sme sa pýtali aj ministerstva školstva, pod ktoré štátny inštitút patrí. Reagovať vraj bude v piatok.

 

Komentáre ( 0)