04. 11. 2018 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Od začiatku budúceho roka si môžu rodičia prilepšiť o stovky eur

Materskú dávku budú môcť poberať obaja rodičia

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Od začiatku budúceho roka budú môcť rodičia poberať materskú dávku naraz. Prilepšiť si tak môžu o stovky eur mesačne. Tešiť sa ale nebudú hneď všetky mladé rodiny.

Beáta je mladá mamička, ktorá sa spolu s manželom stará o dve deti. Vďaka tomu, že zarábala celkom slušne, prvých šesť mesiacov, počas ktorých poberala materskú, finančne zvládla.

Ak pôjde na materskú znova, bude to možno ešte jednoduchšie. Finančne si totiž pomôžu tí rodičia, ktorí sa starajú doma o viac ako jedno dieťatko.

Mama bude môcť poberať materskú na novorodeniatko a otec na staršieho súrodenca. Rovnako súbežne bude možné poberať materskú a rodičovský príspevok. Dnes to možné nie je.

Rodičom pomôže aj to, že bude platiť, koľko dostala žena na prvé dieťatko musí dostať aj pri ďalšom.

Mnohé rodiny si pomáhali doteraz tým, že keď sa skončila materská mame, na ďalších 28 týždňov nastúpil na materskú otec, doma môže byť až do 3 rokov dieťaťa. Podľa Sociálnej poisťovne sa počet mužov na materskej či otcovskej za posledné roky výrazne zvýšil. Ku konca septembra tohto roka sa doma o dieťa stará už vyše 10-tisíc otcov z celkových približne 70-tisíc poberateľov dávky.

Ministerstvo odhaduje, že počet oteckov na materskej vďaka opatreniu stúpne budúci rok o ďalších 600. Opatrenie schválil už definitívne parlament, materskú budú môcť súbežne mama a otec poberať od januára budúceho roka.

 

Komentáre ( 0)