05. 11. 2018 10:59 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Slováci si siahnu hlbšie do peňaženiek. Ceny elektriny stúpnu

Priznal to šéf ZSE Energia Juraj Krajcár.

Chaos s cenami za elektrinu sa končí.
Chaos s cenami za elektrinu sa končí. Foto: TV Markíza

Za elektrinu si Slováci po novom roku priplatia. Môže za to najvyššia cena tejto energie na burze za posledné roky.

Predseda Predstavenstva ZSE Energia Juraj Krajcár v rozhovore pre Hospodárske noviny priznáva, že 30-percentné medziročné zvýšenie ceny komodity jasne naznačuje, že Slováci si určite siahnu hlbšie do peňaženiek. „Predznamenáva to medziročné zvýšenie ceny aj pre koncových zákazníkov," povedal Krajcár.

Podľa neho sa výrazný rast veľkoobchodných cien elektriny a plynu pripisuje najmä zdražovaniu povoleniek na emisie CO2.

Štátny regulačný úrad, ktorý má pri nastavení cien pre domácnosti posledné slovo, sa k téme vyjadril diplomaticky. „ÚRSO v maximálnej možnej miere využije svoje regulačné nástroje a kompetencie, aby aj napriek spomínanému nárastu cien elektriny na burze dokázal zabezpečí optimálne koncové ceny pre slovenské domácnosti," reagoval hovorca úradu Radoslav Igaz.

Krajcár dodáva, že pre regulované segmenty v elektrine je smerodajný vývoj cien na rok 2019. Naša spoločnosť podala pre regulované segmenty cenový návrh reflektujúci trhový vývoj. Pri konečnom stanovení ceny rešpektujeme rozhodnutie regulátora, preto je ešte predčasné dnes komentovať finálny dosah na zákazníka.

"Pri neregulovaných trhových segmentoch je možné očakávať výrazné zvýšenie cien, samozrejme, veľa závisí od obchodnej politiky každého dodávateľa a jeho nákupnej stratégie," dodal Krajcár.

Komentáre ( 0)