06. 11. 2018 19:48 | BRATISLAVA/TASR

Briti chcú zostať v Európskej únii. V novom referende by hlasovali proti Brexitu

Rokovania o ňom sú v plnom prúde.

Peter Pellegrini a hlavný vyjednávač EÚ pre rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z EÚ Mi
Peter Pellegrini a hlavný vyjednávač EÚ pre rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z EÚ Mi Foto: TASR

Aj keď dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z európskej 28-čky nie je uzavretá na 100 percent, Slovensko aj ostatné štáty sú pripravené na tvrdý Brexit.

Okrem iného v nej chýba riešenie otázky hranice medzi Írskom a Severným Írskom. Zhodli sa na tom v utorok na pôde Úrady vlády SR v Bratislave premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD) a hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.

Londýn i Brusel sa chcú totiž vyhnúť zavedeniu kontrol na budúcej vonkajšej hranici Európskej únie medzi jej členskou krajinou Írskom a Severným Írskom, keďže sa obávajú obnovenia napätia v tejto britskej provincii, doteraz sa však nedohodli na spôsobe, ako tak urobiť.

Barnier na tlačovej konferencii povedal, že vyjednávanie o brexite je "veľmi negatívne" a dohoda neprinesie výhody ani jednej strane. Zdôraznil potrebu istoty ohľadom záložného riešenia - tzv. backstopu. Ten je podľa jeho slov potrebný na zabezpečenie integrity vnútorného trhu a aj bezpečnosti v Írsku.

Premiér Pellegrini taktiež pripomenul, že slovenská vláda musí tiež zintenzívniť aktivity pre prípad, že by došlo k odchodu Británie z Únie bez dohody. Premiér zdôraznil najmä vplyv na priemysel, situáciu Slovákov, ktorí pracujú v Británii, a vzťahy v oblasti železničnej a leteckej dopravy medzi Európou a Britániou.

Tvrdý brexit bude pre Slovensko horší, krajina by sa s ním však vzhľadom na dobrý hospodársky vývoj a nízku hladinu nezamestnanosti mala vyrovnať, povedal Pellegrini. Na Slovensku podľa jeho slov pracuje vládna expertná skupina, ktorá analyzuje scenáre možných následkov na jednotlivé segmenty hospodárstva a na spoločnosť.

 

Komentáre ( 0)