11. 11. 2018 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Fajčiari zaplatia viac, cigarety prejdú dvojitým zdražovaním

Prvýkrát to pocítia v peňaženkách vo februári.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: SasinTipchai/shutterstock.com

Fajčiari si siahnu hlbšie do vrecka, pretože cigarety by mali na budúci rok prejsť dvojitým zdražovaním. Európska komisia totiž prichádza s novou smernicou, ktorá chce bojovať proti pašovaniu cigariet a z toho plynú vyššie náklady pre výrobcov.

Prvé zdražovanie sa očakáva vo februári 2019. Zvýši sa spotrebná daň z cigariet a to o 10 centov za škatuľku. „Bol zavedený tzv. daňový kalendár, ktorým sa upravuje spotrebná daň z tabaku a z tabakových výrobkov, dôjde k úprave sadzieb k tejto spotrebnej dane a budú sa zdaňovať aj bezdymové tabakové výrobky," vysvetlila hovorkyňa rezortu financií Alexandra Gogová.

To však nie je všetko. Prichádza aj nová smernica Európskej komisie, ktorá chce v rámci únie bojovať proti nelegálnemu obchodovaniu s cigaretami. A práve, to v praxi znamená jedno - vyššie náklady pre výrobcov tabakových výrobkov.

Nové nariadenie Európskej komisie totiž hovorí o zavedení identifikačných a ochranných prvkov pre pohyb cigariet v rámci EU a to niečo stojí.

Každá škatuľka by tak mala od mája 2019 dostať jedinečný kód.

„Tí, ktorí budú mať prístup k centrálnemu informačnému systému budú vedieť, kedy tato škatuľka bola vyrobená, pre aký konkrétny trh boli tieto cigarety určené a do akého veľkoobchodu respektíve veľkoskladu smerovali, aj do akej reštaurácie alebo predajne," vysvetlil výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky Ľubomír Tuchser.

Podľa Zuzany Eliášovej uvedená zmena je navrhovaná z dôvodu potreby transportovania smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ. „Účelom je regulácia vnútorného trhu v oblasti vysledovateľnosti tabakových výrobkov, čím sa zabráni nelegálnemu obchodovaniu," dodala.

Spotreba nelegálnych cigariet u nás rastie a v súčasnosti je najvyššia za posledných 5 rokov. Najčastejšie majú pôvod v Bielorusku a na Ukrajine. „Bude to zásah nie len pre výrobcov ale aj obchodníkov. Budú musieť zaznamenávať na každej škatuľke, kedy bola uvedená do predajne," dodal Tuchser.

Presne o koľko hlbšie si po týchto dvoch zmenách siahnu fajčiari do vrecka zatiaľ známe nie je, všetko závisí od nastavenia cien identifikačných kódov.

Téme sa venovala Silvia Juříková.

 

Komentáre ( 0)