08. 11. 2018 11:20 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Reklamácie sa môžu riešiť aj po zákonom stanovenej lehote, rozhodol Najvyšší súd

Urobil tak v prípade reklamácie auta, ktorú síce predajca neuznal, no nedodržal pritom lehotu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: New Africa/shutterstock.com

Stáva sa, že zákazníkovi obchod nestihne vyriešiť reklamáciu do tridsiatich dní, ako je to v zákone. Neznamená to ale, že zakázník má automaticky nárok na vrátenie peňazí či výmenu tovaru.

Hovorí o tom rozhodnutie Najvyššieho súdu. A to v prípade reklamácie auta, ktorý súd vyriešil po ôsmich rokoch. Kupujúci žiadal od predajcu viac ako 55-tisíc eur.

Z rozhodnutia vyplýva, že obchod je aj po 30 dňoch povinný reklamáciu riešiť. Kupujúci má však na náhradu nárok, až keď obchodník zistí, že reklamácia je na mieste. Rozsudok zverejnil web najpravo.sk.

Majiteľ auta sa sťažoval na klepot-buchot z motora a vysokú spotrebu oleja. Predajca pri reklamačnom procese zistil, že do motorového priestoru bolo zasiahnuté dodatočnou montážov, a tak zaniklo záručné krytie zo strany výrobcu. Hoci kupujúci nemal nárok na reklamáciu, žiadal aspoň vrátenie peňazí za to, že predajca nevybavil reklamáciu v zákonnej lehote.

Nižšie súdy zakaždým rozhodli, že obchod má kupujúcemu vrátiť peniaze. Až Najvyšší súd rozhodol v prospech obchodu. Podľa súdu skutočnosť, že obchodník nevybaví reklamáciu včas, ešte neznamená, že peniaze či náhrada zákazníkovi patria.

Znamená teda rozhodnutie Najvyššieho súdu, že lehota na vybavenie reklamácie by sa mala predĺžiť? Obchodná inšpekcia, ktorá dodržiavanie lehôt kontroluje si to podľa denníka SME nemyslí. Dodáva však, že „ak predávajúci nevybaví reklamáciu v zákonnej lehote, spotrebiteľ má nárok na odstúpenie od zmluvy len vtedy, ak sa na reklamovanom výrobku chyba skutočne prejavila a má charakter neodstrániteľnej chyby".

Komentáre ( 0)