Live
Heger priznal, že vláda nestihla pripraviť uznesenie k pondelkovému uvoľneniu
Sledujte tu
22. 11. 2018 13:35 | BRATISLAVA/zg

Nariadenie z Bruselu: Mnohým slovenským dedinčanom pribudne nová povinnosť

Dôvodom je šírenie moru ošípaných.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Yulianna Kolubako/shutterstock.com

Ľudia, ktorí chovajú čo i len jedno prasa pre vlastnú potrebu, ho budú musieť zaregistrovať v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat i na regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Dôvodom nových pravidiel je, že Európska komisia nám i iným krajinám zrušila výnimku týkajúcu sa registrácie chovu. 

Povinnosť registrácie chovov, vrátane chovov ošípaných, upravuje zákon o veterinárnej starostlivosti. Podľa neho chovateľ musí pred začatím chovu hospodárskych zvierat požiadať miestne príslušnú veterinársku správu o jeho registráciu. Po kontrole na mieste chovu a splnení požiadaviek, regionálna veterinárna správa potvrdí registráciu chovu.

Tlačivo s odobrením registrácie by mali chovatelia dostať do 30 dní od doručenia žiadosti o registráciu.

„Držiteľ hospodárskych zvierat zasiela potvrdené tlačivo do centrálneho registra hospodárskych zvierat, ktorá mu pridelí jedinečné registračné číslo chovu podľa typu chovu. Podľa nariadenia vlády o identifikácii a registrácii zvierat musí byť každá ošípaná označená identifikačnou značkou čo najskôr a vždy predtým, ako opustí chov," vysvetlil ďalší postup šéf štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Podrobnosti označovania ošípaných sú uvedené vo vyhláške ministerstva pôdohospodárstva.

Dôvodom tohto kroku EK je šíreniu Afrického moru ošípaných v Európe. Mor predstavuje v dôsledku vysokého počtu diviačej zveri v prihraničných oblastiach Slovenska vysoké hospodárske a ekonomické riziko pre chovateľov ošípaných na Slovensku, zdravie ľudí neohrozuje, informovala tvnoviny.sk Zuzana Peiger Ačjaková z ministerstva pôdohospodástva.

Komentáre ( 0)