01. 12. 2018 19:00 | BRATISLAVA/TASR

Takto sa zmenia poplatky v bankách, klientov zinkasujú aj za vklad hotovosti na účet

Naposledy robili banky veľké upratovanie v cenníkoch v lete.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Prichádza ďalšia vlna zdražovania poplatkov v bankách. Viaceré finančné domy avizujú zmeny cenníkov. Priplácať si budeme tak ako posledné mesiace najmä za služby na pobočkách.

Naposledy robili banky veľké upratovanie v cenníkoch v lete. No dalo sa čakať, že ešte neskončili. Zvyčajne koncom roka totiž prichádzajú s ďalšími zmenami. Od budúceho roka menia poplatky zatiaľ štyri banky, niektoré prišli s úpravou sadzobníka ešte v októbri.

"Od januára dochádza k zmene pri niektorých poplatkoch, mení sa napríklad výška poplatku za výpis z bežného účtu posielaného poštou. Mení sa aj poplatok za spracovanie mincí, zmena súvisí s nákladovosťou úkonov spojených so spracovaním hotovosti," povedala  hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

"Hotovostné operácie sú často vnímané ako beznákladové, ale nie je to pravda, sú s nimi spojené viaceré náklady, ako napríklad náklady na prepravu či poistenie hotovosti," objasnila hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

Banky zároveň upozorňujú, že klienti majú často alternatívu urobiť mnohé služby bez poplatku alebo lacnejšie online.

"Napríklad vkladať hotovosť na svoj účet môžu neobmedzene bez poplatkov prostredníctvom siete vkladomatov, ktoré máme po celom Slovensku," uviedla , hovorkyňa SLSP Marta Cesnaková

A tak je načase si znova skontrolovať, aké poplatky vám banka strháva, pretože ak doteraz ste možno za niektoré služby neplatili, od januára si zrejme priplatíte.

Keďže zmeny sa týkajú veľkého množstva poplatkov, vybrali sme len niektoré. Platí ale, že banky menia najčastejšie poplatky za vklady a výbery na pobočkách. Napríklad zvyšujú poplatok, ktorý sa v minulosti zaradil v ankete najabsurdnejších poplatkov roka medzi prvými. Zinkasujú vás aj za vklad hotovosti na účet. Niekde sa menia aj poplatky za platobné karty alebo za poistenie splácania úveru.

Treba skontrolovať sadzobník vašej banky alebo pýtať sa na nové poplatky ešte predtým ako za ne zaplatíte.

Reportáž spracovala reportérka Andrea Mačošková

 

Komentáre ( 0)