16. 12. 2018 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vianoce na splátky. Televízor za 500 eur môžete preplatiť až o polovicu

Veľkým lákadlom je nákup na splátky. Ľudí často presvedčí nižšia splátka v domnení, že darček potom nestojí až tak veľa.

Čím dlhšia pôžička, tým viac preplatíte
Čím dlhšia pôžička, tým viac preplatíte Foto: TV Markíza

Doprajete svojim blízkym pod stromček darčeky aj napriek tomu, že si musíte požičať? Nenechajte sa nachytať. Lákavá ponuka môže z vašej peňaženky vytiahnuť riadny balík peňazí a vy zbytočne prerobíte.

Opakujeme si to každý rok, že tentokrát to už s darčekmi nepreženieme, no napriek tomu mnohí z nás nakupujú, aj keď na to nemajú.

Ľudia často využívajú možnosť debetu.

Pozor si treba dať ale na to, že od prvého dňa ako míňate požičané vám banka zaúčtuje vysoké úroky, pritom povolené prečerpanie na účte spolu s kreditnou kartou patria medzi najdrahšie pôžičky aké vôbec na trhu existujú.

Veľkým lákadlom je aj nákup na splátky. Ľudí často presvedčí nižšia splátka v domnení, že darček potom nestojí až tak veľa.

Opak je však pravdou čím dlhšie splácame nejaký úver tým viacej preplatíme. Ideálne je preto požičať si čo najmenej a splatiť tento úver čo najrýchlejšie.

Ak si zoberiete napríklad 500-eurový televízor na splátky, s úrokovou sadzbou takmer 20 percent a budete ho splácať rok, mesačná splátka vyjde na necelých 50 eur. Ak si splátku za televízor rozrátate na štyri roky, splátka bude oveľa prijateľnejšia, 15 eur mesačne sa nezdá veľa. No celkovo preplatíte až takmer polovicu ceny televízora. 

Viac rád nájdete v reportáži

 

Komentáre ( 0)