19. 01. 2019 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Pripravte si peňaženky, máte len pár dní na zaplatenie prvých tohtoročných daní

Ak to nestihnete, dostanete pokutu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Tatiana Dyuvbanova/shutterstock.com

Na prvé daňové povinnosti ostávajú už iba posledné dva týždne. Za auto či nehnuteľnosť musíte zaplatiť do konca januára. Platenie dane si odložiť nemôžete, inak vám hrozia vysoké sankcie.

Daň za autá

Daň z motorového vozidla, čiže cestnú daň musí zaplatiť každý, kto používa auto na podnikanie. „Dôležitou zmenou oproti minulému roku je to, že už aj fyzické osoby, podnikatelia, musia toto daňové priznanie podať elektronicky, takže už nie je možné prihliadnuť na papierové podanie," vysvetlila hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.

Celé Slovensko používa jednotné sadzby, čiže nie podľa toho, v akom kraji je evidované motorové vozidlo. Do zdanenia spadajú aj niektoré nové kategórie ako štvorkolky, trojkolky, elektrické skútre.

Sadzba dane je uvedená v zákone, odvíja sa od centimetrov kubických v prípade osobných áut, od počtu náprav a celkovej hmotnosti vozidla u nákladiakov a od kw v prípade elektromobilov. Sadzba sa znižuje alebo zvyšuje v závislosti od veku vozidla.

Svoje daňové povinnosti by ste si mali ale ustrážiť. Pretože ak nestihnete daňové priznanie podať včas, hrozia vám vysoké pokuty. Ak nepodáte daňové priznanie v stanovenej lehote, daňový úrad vám vyrúbi pokutu od 16 do 30-tisíc eur.

Daň z nehnuteľnosti

Termín do konca januára platí aj pri dani za nehnuteľnosť, ktorá sa platí mestu alebo mestskej časti. Akú sumu máte zaplatiť, to sa dozviete z platobného výmeru, ktorý vám doručia do vlastných rúk.

Všetci ľudia ktorí buď kúpili, predali alebo darovali, či dostali nehnuteľnosť za minulý rok sú povinní podať do konca januára daňové priznanie. Môžete tak urobiť osobne, poštou alebo elektronicky.

Daň za psa

Platiť musíte aj za štvornohých maznáčikov starších ako šesť mesiacov. Na mestskom úrade treba oznámiť, že vlastníte psa, za ktorého vám vyrúbia daň platobným výmerom. Potom už pravidelne každý rok platíte daň za psa najneskôr do konca januára.

Tému spracovala Andrea Mačošková.

 

Komentáre ( 0)