18. 01. 2019 19:19 , článok bol aktualizovaný 18. 01. 2019 19:17 | VEĽKÉ KOSIHY/TV Markíza

Protest proti dánskej farme pri Komárne: Poľnohospodári tvrdia, že ničí krajinu

Spoločnosť sa bráni, že znečistenie nespôsobila. Majú na to aj dôkaz od odborníka.

Protest proti dánskej farme vo Veľkých Kosihách.
Protest proti dánskej farme vo Veľkých Kosihách. Foto: TV Markíza

Iniciatíva poľnohospodárov už nechce ďalej mlčať. Na západe Slovenska zvolali protest proti veľkej dánskej farme ošípaných, ktorá podľa nich ničí krajinu. Tá sa bráni a tvrdí, že všetko je v poriadku.

Patrik Magduško na proteste nalial močovinu do čistej vody. V tomto prípade je to len pár litrov. Na porovnanie len v tejto farme Dáni chovajú viac ako 20-tisíc ošípaných. „Okolité obce všetky, ktoré sú tuna už majú veľký problém s užívaním spodných vôd. V posledný čas už nielen so spodnými vodami, ale aj s normálnymi vodami mali zakázané, aby sa táto voda používala," vysvetlil Patrik Magduško z Iniciatívy poľnohospodárov.

Poľnohospodári si myslia, že to spôsobuje močovina, ktorú veľká dánska farma vylieva na okolité polia. Pokojný protest malých farmárov sa konal priamo pred dánskou farmou ošípaných vo Veľkých Kosihách. „Im je to jedno ale my sme tu kvôli tomu aby sme si chránili slovenskú pôdu, naše deti a naše potraviny," konštatoval Magduško.

Dánska farma nám poskytla toto písomné stanovisko: „Všetky práce vykonávané našimi zamestnancami spĺňajú najnáročnejšie predpisy v oblasti prevádzky aj kvality ochrany životného prostredia. V prípade nedávneho znečistenia podzemných vôd stanovisko nezávislého hydrogeológa jasne preukázalo, že kontaminácia nemohla byť spôsobená činnosťou našej spoločnosti".

Pám Róbert Pikali neverí tomu, čo farma píše na papieri. Podľa Magduškových slov ľudia z dediny tvrdia, nevozia jednu cisternu, ale10 až 15.

„Naša spoločnosť odmieta predmetné, ničím nepodložené útoky. Práve naša spoločnosť bola iniciatívna pri komunikácii so zástupcami miest a vodární, tak aby sa situácia transparentne vyriešila," reagovala farma.

Aj stanovisko poľnohospodárskeho ústredného kontrolného a skúšobného ústavu tvrdí, že vzorky, ktoré v spomínaných obciach vykonali, nepreukázali znečisťovanie životného prostredia. Malým farmárom to ale nestačí a chcú od ministerstva životného prostredia, aby konalo prísnejšie.

Nakrúcal Marek Šilhavík.

 

Komentáre ( 0)