21. 01. 2019 19:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ďalší zákon, ktorý môže zdvihnúť ceny potravín. Má podporiť našich farmárov

Právnici ale tvrdia, že na to opäť doplatí peňaženka zákazníka.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Sú to roky, čo sa naši farmári a potravinári sťažujú na nadvládu reťazcov. Raz sú to nekresťanské marže, inokedy zas málo miesta v regáloch. Poslanci vládneho Mosta Híd sa rozhodli slovenským potravinám kryť chrbát. V parlamente je novela, ktorá má regulovať marže obchodníkov.

Poslanci Mosta Híd naskočili na vlnu podpory pre našich farmárov a potravinárov. Právnici ale tvrdia, že na to opäť doplatí peňaženka zákazníka.

Po špeciálnom odvode pre reťazce, ktorý presadila Dankova SNS, je to tak ďalší zákon na strane našich potravinárov. Najväčšie reťazce si však najali právnikov, ktorí dospeli k prekvapivému záveru. Zákon vraj naopak vytlačí našich dodávateľov z regálov a ešte k tomu zdvihne aj ceny v supermarketoch.

 

Zákon totiž určuje pri porovnateľných potravinách maximálne dvojnásobný rozdiel marže. To znamená, že ak má napríklad šunka zahraničného dodávateľa 10 percentnú maržu, jej slovenská alternatíva nemôže mať viac ako 20 percentnú maržu.

Novela je v parlamente je už v druhom čítaní. Opozícia tvrdí, že návrh je protiústavný.

Novela o cenách by sa mala stať realitou už v marci. Či sa tak aj stane, budú rozhodovať poslanci v parlamente už na najbližšej schôdzi.

Komentáre ( 0)