16. 02. 2019 19:14 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zdražila Dankova daň pre reťazce potraviny? Spravili sme kontrolný nákup

Slováci podobne veľké preceňovanie v supermarketoch nezažili viac ako päť rokov.

Porovnali sme nákupy.
Porovnali sme nákupy. Foto: TV Markíza

Dankova daň pre reťazce vyťahuje ľuďom drobné z peňaženiek. Potraviny totiž s príchodom nového roka rekordne zdraželi.

Slováci podobne veľké preceňovanie v supermarketoch nezažili viac ako päť rokov. Podľa analytikov treba za zdražovaním vidieť aj zavedenie nového špeciálneho odvodu.

Ešte koncom roka sme sa vybrali do obchodov na kontrolné nákupy. V malých vidieckych potravinách, ale aj v reťazci sme nakúpili sedem základných potravín. Dôvod? Chceli sme zistiť, či sa špeciálny 2,5- percentný odvod premietne do cien.

Od januára je tzv. Dankova daň pre reťazce realitou. A tak sme sa opäť vybrali na nákup.

S novým rokom prišli aj nové cenovky. Preceňovalo sa aj v malom obchodíku, ktorý sme navštívili. No a hoci majiteľ chcel udržať ceny čo najnižšie, ryža napríklad zdražela o 11 centov.

U obchodníka, ktorého sa špeciálny odvod netýka, sa ale ceny menili nielen smerom nahor, ale aj nadol a zlacňovanie bolo pri tom výraznejšie.

Účet za nákup v reťazci sa menil len kozmeticky. Väčšina potravín si udržala na cent rovnakú cenu. Dve položky však vďaka aktuálnym akciám zlacneli. A kontrolný nákup v reťazci nás tak sumárne vyšiel lacnejšie.

Malé potraviny, ktorých sa Dankova daň netýka, pritom medziročne zlacneli o 39 centov a reťazec, ktorý spadá pod dikciu zákona o špeciálnom odvode, zlacnel ešte výraznejšie. Spolu sme zaplatili o 64 centov menej.

Suma sumárum: Naše kontrolné nákupy premietnutie Dankovej dane pre reťazce do cien v obchodoch nepotvrdili. Faktom ale je, že reťazec, v ktorom sme nakupovali, má účtovný rok až od marca, a tak dva aj pol percentný odvod z celkového obratu bude platiť až od budúceho mesiaca.

Presne opačnú informáciu z obchodov priniesli štatistici. Tí robia každý mesiac oveľa väčšie kontrolné nákupy ako my a skúmajú podstatne viac cien najrozličnejších tovarov. Výsledok? Potraviny zdraželi, dokonca rekorde.

Pripomeňme, že politici chcú vyzbierané peniaze z mimoriadneho odvodu rozdeliť farmárom a potravinárom. Zahraničné reťazce však zákon z dielne SNS napadli v Bruseli. Považujú ho za diskriminačný a za nepovolenú štátnu pomoc. Komisiu pritom žiadajú aj o predbežné pozastavenie účinnosti zákona, aby odvod až do rozhdnutia nemuseli platiť.

Na reportáži pracovali Veronika Bozdošová a Marek Gudiak:

 

Komentáre ( 0)