18. 02. 2019 06:00 , článok bol aktualizovaný 18. 02. 2019 09:51 | BRATISLAVA/TV Markíza

Štát plánuje prispievať na stavbu rodinných domov. Musíte ale splniť tieto podmienky

Pripravených je viac ako sto miliónov eur.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Štát plánuje prispievať ľuďom na stavbu rodinných domov. Musia byť ale zelené a nie príliš veľké. Pripravených je viac ako sto miliónov eur.

Izolačné stavebné materiály a moderné zdroje tepla či elektriny, o dva roky úrady skolaudujú už len rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie zvonka. Úradníci ich ale chcú začať podporovať už teraz. Parlamentom zatiaľ hladko prechádza ministerský návrh prispieť každému na takúto stavbu niekoľkými tisícami eur.

„Pre rok 2019 boli pre tento podprogram vyčlenené finančné prostriedky vo výške 40 miliónov eur a pri schvaľovaní štátneho rozpočtu na rok 2019 bola aj pre roky 2020 a 2021 navrhnutá rovnaká výška," vysvetlila hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Zuzana Viciaňová.

Spolu teda 120 miliónov na 3 roky. Z týchto peňazí sa mali pôvodne len zatepľovať staré rodinné domy, no záujem bol nízky, za dva roky sa prihlásilo len 500 majiteľov starších nehnuteľností.

„Ľudia si myslia, že dostanú peniaze na ruku a urobia si zateplenie sami, avšak štát žiada splnenie rôznych prísnych kritérií, aby bol zateplený dom ako celok, aby naozaj boli splnené tie energetické normy," uviedol analytik Jozef Badida.

Úradníci teda skúsia podporiť stavbu nových ekologických domov. Príspevok 8-tisíc eur na materiál a práce ďalších, 800 eur na projekt a certifikát.

Nové domy sa stavajú zväčša na kľúč, ľudia by teda nemali mať problémy ich vydokladovať. Vyčlenených 120 miliónov by malo stačiť na podporu 13,5-tisíca domov.„Záleží to od záujmu verejnosti," dodala Viciaňová.

Štát podporí len stavbu takých zelených domov, ktorých celková podlahová plocha nepresiahne 200 štvorcových metrov.

Téme sa venoval Tomáš Velecký

 

Komentáre ( 0)