18. 02. 2019 19:17 | BRATISLAVA/TV Markíza

Smer plánuje pred voľbami zvýšiť minimálnu mzdu na 600 eur

Minimálnu mzdu zarába dnes približne 150-tisíc zamestnancov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/ Photographee.eu

Vyjednávanie o výške minimálnej mzdy pre budúci rok rozohrala nečakane skoro najsilnejšia koaličná strana. A do hry vstúpila s odvážnou ponukou.

Najnižšie zárobky si strana diktuje ešte predtým, ako padli prvé ponuky od sociálnych partnerov. Zamestnávatelia aj preto nevylučujú, že vyjednávať nebudú.

Minimálnu mzdu zarába dnes približne 150-tisíc zamestnancov. Za posledné roky sa im garantovaný zárobok zvyšoval pravidelne. Kým napríklad v roku 2016 bol len na úrovni 405 eur, od začiatku tohto roka majú zamestnanci na výplatnej páske už najmenej 520 eur v hrubom. Ak by sa podarilo Smeru pretlačiť svoju ponuku, najnižšie zárobky by sa dvihli o 80 eur, čo je najviac za posledné roky.

Odborárov tento návrh až tak neprekvapuje, razantné navyšovanie najslabších zárobkov presadzovali už vlani.

Na druhej strane, zamestnávatelia upozorňujú, že pri takom výraznom zvyšovaní najmenších zárobkov netreba zabúdať na to, že ekonomika sa ochladzuje.

Zamestnávatelia pritom odmietli s odborármi vyjednávať už dva roky po sebe. Tvrdia, že je to zbytočné, keďže napokon si výšku minimálnej mzdy určí aj tak samotná vláda. A nevylučujú, že to tak bude znova.

Nateraz však platí, že na výške minimálnej mzdy by sa mali dohodnúť najskôr sociálni partneri, ktorí majú na to čas zo zákona do 15.júla. Ak sa nedohodnú, až potom im môže sudcu robiť štát.

 

Komentáre ( 0)