19. 02. 2019 19:11 | LONDÝN/TV Markíza

Chaos okolo brexitu zasahuje britský biznis. Honda ohlásila odchod z krajiny

Čoraz viac sa však začína hovoriť o tom, že samotný Brexit sa bude musieť posunúť.

Ilustračná snímka- Honda
Ilustračná snímka- Honda Foto: shutterstoc.com

Do Brexitu zostáva 38 dní. Keďže nikto netuší, čo sa stane, britská ekonomika dostáva jeden úder za druhým. Najnovšie oznámila svoj odchod z Anglicka japonská značka Honda, ktorá v továrni zamestnáva vyše 3-tisíc ľudí.

Honda svojím rozhodnutím potvrdila špekulácie, ktoré sa šírili už dlhší čas. Fabriku na západe Anglicka zatvorí od roku 2021.

Oficiálne sa zatvorenie Hondy vraj netýka Brexitu, fabrika sa chce udržať v hre v čase expanzie elektrických automobilov. Britský štátny tajomník pre obchod po verdikte neskrýval v parlamente rozhorčenie.

Ešte pred Hondou oznámila presun výroby nového modelu aj ďalšia japonská značka Nissan. Tá však oficiálne potvrdila, že je to kvôli neistote okolo Brexitu. Čoraz viac sa však začína hovoriť o tom, že samotný Brexit sa bude musieť posunúť. Aj keď Theresa Mayová o tom nechce ani počuť, Európska únia vyslala jasný signál, že umožní Británii dátum odchodu odložiť. Rozhodnúť sa môže už na zajtrajšom rokovaní v Bruseli.

Dohoda stále stroskotáva na britských poslancoch, ktorí k nej majú výhrady a žiadajú text prepracovať.

Chaos okolo Brexitu už zasahuje aj do ďalších britských biznisov. Veľké straty začínajú pociťovať hudobníci, výrobcovia hračiek, alkoholu a ďalších tovarov.

 

Komentáre ( 0)