20. 02. 2019 17:00 | VRÁBLE/TV Markíza

Vo Vrábloch zakázali hazard, herne majú povolenie do konca roka

Mesto však príde týmto rozhodnutím ročne o tisícky eur.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Nechcú vo svojom meste hazard. Vráble sa pridali k dvanástim slovenským mestám, ktoré ho zakázali. Herne v meste budú fungovať už len do konca tohto roka. Od marca sa ale mení zákon o hazarde. Licencie už nebudú vydávať mestá a obce, ale štát.

Levoča, Ružomberok a ďalších desať menších miest sa rozhodli vykázať hazard zo svojho územia. Najnovšie sa k nim pribudli Vráble. Mesto splnilo dve podmienky, ktoré treba k tomu, aby mohli dať hlasovať o zákaze hazardu.

Najskôr spísali petíciu a zadokumentovali aj prípad, keď prišlo v herni k narušeniu verejného poriadku. Incident sa stal v roku 2017.

Teraz mestskí poslanci na mimoriadnom zasadnutí schválili zákaz prevádzkovania herní vo Vrábľoch. Mesto tak príde ročne asi 50-tisíc eur. „Plusom je to, že naše mesto sa vysporiadalo čestne s touto problematikou, na druhej strane je otázne, či tí naši gambleri nebudú hrať niekde inde," myslí si primátor Tibor Tóth.

Podľa hovorkyne Asociácie zábavy a hier Dominiky Lukáčovej takýto postup mesta ich prekvapil, nakoľko prijatie VZN nespĺňa zákonom stanovené podmienky. „A dokonca bolo prijaté s procesnou chybou, v tomto prípade už aj prístupime k nárokovaniu si na ušlé zisky," dodala.

Od 1. marca už nebudú licencie na herne vydávať mestá a obce tak, ako to bolo doteraz. Táto úloha prešla na štát. Rozhodovať o nich bude ministerstvo financií. Rozdiel je aj v tom, že licencie bude štát vydávať na päť rokov a nie iba na jeden rok, tak ako doteraz.

Licenciu udelí žiadateľovi úrad, resp. rezort financií, iba v prípade, že v danej obci alebo meste nevydali o zákaze prevádzkovania hazardných hier na území obce.

Vrábeľské herne majú povolenie na prevádzku ešte do konca tohto roka.

Tému spracovala reportérka Dana Brixová.

 

Komentáre ( 0)