22. 02. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ceny za prenájom sa zvyšujú nielen v Bratislave. A bude horšie

Ak NBS sprísni hypotéky, cenovky nájmov pôjdu ešte vyššie.

Byty v Bratislave
Byty v Bratislave Foto: TV Markíza

Platíte domácemu mesačne balík peňazí za to, že bývate v jeho byte? Koncom roka nájmy bytov zdraželi a viacerí si teraz priplatia. Cenovky sú v niektorých krajských mestách už porovnateľné s tými v Bratislave.

Koncom roka zdraželi nájmy najmä vo väčších krajských mestách mimo Bratislavy. Ceny rástli najmä v mestách ako Nitra, Trnava a Žilina. Konkrétne tu išlo o nárast od 36 do 48 % od roku 2010.

Typická cena prenájmu v Bratislave je v rozmedzí od 500 do 600 eur pre najčastejšie vyhľadávaný - dvojizbový byt. Ako je vidieť, za podobné priemerné sumy sa prenajímajú byty aj v spomínaných mestách. Naopak, v Banskej Bystrici či v Prešove sa cenovky držia na úrovni nad 400 eur. Nájomníci si ale rovnako priplácajú aj za trojizbové byty.

Hoci celkovo treba povedať, že ceny prenájmov nerastú samozrejme tak rýchlo ako ceny nehnuteľností určených na predaj.

Tí, ktorí prenajímajú byty, si za ne ale môžu pýtať oveľa viac, aj kvôli tomu, že ľudia sa teraz k vlastnému bývaniu dostanú ťažšie.

V Bratislave je podľa údajov už každý tretí byt kupovaný ako investičný. Ponuka bytov na prenájom nie je ale v rámci regiónov veľká.

Už v apríli bude NBS znova sprísňovať poskytovanie hypoték. Aj preto sa dá očakávať, že cenovky nájmov sa zvýšia ešte viac.

 

Komentáre ( 0)