23. 02. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Minimálna mzda 600 eur z dielne Smeru nahnevala zamestnávateľov, hovoria o hazarde

Stále máme okresy s vysokou nezamestnanosťou a v nich čakajú desiatky ľudí na jedno voľné pracovné miesto.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Avizujú, že minimálnu mzdu zvýšia na sumu 600 eur. Po tom čo Smer prišiel s odvážnou ponukou, ale zamestnávatelia aj analytici hromžia. Upozorňujú, že v čase, keď ekonomika spomaľuje, ide o hazard práve s tými, ktorí sú na tom najhoršie.

Sú vo finále rokovaní. Smer navrhne zvýšiť minimálnu mzdu pre budúci rok na 600 eur. Minister Richter síce sumu zatiaľ neskloňuje, no naznačil, že problém by to nemal byť. "Myslím, že je tu doba, vývoj ekonomiky a reálna potreba zvyšovania miezd, ktorá vedie k tomu, aby aj pre budúci rok bola rapídne zvyšovaná minimálna mzda," reagoval minister práce Ján Richter.

Dosiahnuť by chceli 60 % priemernej mzdy, ktorú odporúča Medzinárodná organizácia práce. Odborári pôjdu do vyjednávania so zamestnávateľmi so sumou 635 eur, rovnako ako vlani.

Ak sa na to pozrieme podrobnejšie, Slovensko má siedmu najnižšiu minimálnu mzdu spomedzi 22 krajín EU, ktoré ju majú garantovanú. U nás sa len pred siedmimi týždňami zvýšila na 520 eur. Analytici hovoria, že sa na to treba pozrieť z druhej strany.

Otázkou je, či si to práve my môžeme dovoliť. Stále máme okresy s nezamestnanosťou nad 15 % a v nich čakajú desiatky ľudí na jedno voľné pracovné miesto. "Ak je v takomto okrese nejaký domov dôchodcov, kde človek zamestnáva troch ľudí za minimálnu mzdu, tak jemu narastú náklady o 4tisíc eur ročne, a toto si nemôže dovoliť," vysvetlil analytik INESS Robert Chovanculiak.

Ovplyvní to ale aj ostatných zamestnancov, pretože na Slovensku máme podľa náročnosti povolania celkovo šesť pásiem minimálnej mzdy podľa mesačnej odmeny. Už na pozícii šičky, predavača či kuchára by ste mali dostať minimálnu mzdu vyššiu.

Paradoxne, to kriticky vidia aj štátni analytici. Vo svojom skoršom komentári priznali, že 2/3 firiem sú nízkoproduktívne, teda nemajú veľké zisky, pričom až 80 % z ich celkových nákladov tvoria mzdy. Priestor na ich výrazne zvyšovanie nemajú.

Tému spracovala reportérka Andrea Mačošková

 

Komentáre ( 0)