06. 03. 2019 11:49 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Slováci a plytvanie jedlom: Toto sú potraviny, ktoré najčastejšie vyhadzujeme

Prezradíme vám aj dôvod plytvania potravinami.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Room98/shutterstock.com

Téma plytvania potravín rezonuje aj našou spoločnosťou. Podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo sa za rok vo svete vyhodí alebo znehodnotí tretina celkovej produkcie potravín. Ak by sme toto množstvo dokázali zachrániť, mohli by sme nasýtiť až tri miliardy ľudí.

Plytvanie jedlom trápi aj Slovákov

Food waste alebo plytvanie jedlom, patrí k problémom, ku ktorým vyspelé krajiny pristupujú v poslednom období veľmi zodpovedne. Zodpovedný prístup k jedlu majú až tri štvrtiny Slovákov. Ukázal to prieskum spoločnosti Ipsos na Slovensku a v Česku na vzorke 510 ľudí.

Teda 75 zo 100 ľudí tvrdí, že nikdy alebo len zriedkavo vyhadzuje jedlo. Dôvodom je, že sa cítia previnilo, keď míňajú peniaze za jedlo, ktoré nespotrebujú. Zároveň cítia vinu, že vyhodeným jedlom by mohli pomôcť nasýtiť iných.

Plytvanie potravín.
Plytvanie potravín.
 

Jedným z dôvodov je tiež, že si uvedomujú negatívny dopad na životné prostredie. Zodpovednosť za veľké plytvanie jedlom dávajú ľudia najmä reštauráciám, obchodom s potravinami a výrobcom jedla.

Najviac sa plytvá v domácnostiach

Domácnosti sú zodpovedné až za 53 percent všetkého nespotrebovaného jedla. Význam vlastného zodpovedného prístupu k šetreniu s jedlom ale vníma 40 percent Slovákov. Podľa analýz ministerstva pôdohospodárstva ročne vyhodíme približne 100 kg potravín na osobu.

Najčastejšie plytváme čerstvými potravinami - najmä ovocím, zeleninou, chlebom, salámami a syrmi.

Najčastejšími dôvodmi pre vyhodenie jedla sú, že začína páchnuť (82 percent) a nevyzerá pekne (66 percent). Viac ako polovica opýtaných (56 percent) nechce dojesť jedlo, pretože je už pár dní otvorené. A to hovorí o tom, že takmer pätina Slovákov priznáva medzery v správnom skladovaní rôznych druhov potravín, ktoré by zabezpečilo ich dlhšiu životnosť a znížilo by sa tak zbytočné plytvanie.

Fenomén prázdnej chladničky

Určite ste to zažili na vlastnej koži. Prídete k chladničke, otvoríte ju, dlhšie sa do nej pozeráte a nakoniec z nej nič nevytiahnete. Toto správanie má svoje pomenovanie fenomén prázdnej chladničky alebo chladničková slepota.

Tento výstižný výraz trefne potvrdzuje fakt, že v tento moment chvíľu slepo prehliadame akékoľvek potraviny v chladničke a odchádzame od nej s pocitmi, že v nej nemáme nič na jedenie. Tento pocit zažíva až 75 percent Slovákov s tým, že prázdnu chladničku považujú za problém a radi by sa s týmto správaním v budúcnosti vysporiadali.

TIP: Poriadok v chladničke vám ušetrí nemalé peniaze

Najlepší spôsob ako to dosiahnuť je systematický nákup a plánovanie, aké potraviny budeme potrebovať a čo budeme z nich pripravovať v dlhšom časovom horizonte, napr. počas najbližších siedmich dní. Iba tak sa podarí vyhnúť sa preplnenej chladničke, a tým aj vyhadzovaniu potravín, ktoré kvôli fenoménu prázdnej chladničky prehliadame a nie sme schopní zakomponovať do svojho jedálnička.

A o správnom usporiadaní chladničky hovorila v Teleráne interiérová dizajnérka a predstaviteľka Zero waste hnutia Laura Baross

 

Nemáme čas, sme leniví variť a chýba nám inšpirácia

Potraviny nakupujeme väčšinou raz alebo dvakrát za týždeň. Slováci v prieskume potvrdili, že majú v chladničke až 78 percent potravín, ktoré im chutia a až v dvoch tretinách sa snažia nakúpiť tiež zdravé jedlo.

Uvariť či pripraviť si doma dobré jedlo a využiť všetky potraviny k dispozícii je však pre opýtaných problém. Príčinou, prečo doma nevaria tak často, ako by chceli, je nedostatok času, na ktorý sa odvoláva 87 percent Slovákov. Ďalšími dôvodmi je u takmer polovice opýtaných (48 percent) lenivosť uvariť si niečo z potravín, ktoré majú k dispozícii a 42 percent Slovákom chýba inšpirácia, čo variť.

Aj deti môžu za plytvanie potravinami

Jedlo občas vyhodí osem z desiatich Slovákov, ktorí majú doma deti. Približne tretina rodičov označila priamo detskú vyberavosť za jeden z dôvodov, prečo plytvajú jedlom. Ich maškrtnosť im dokonca sťažuje samotné nakupovanie potravín.

Preto rodičia predchádzajú plytvaniu tým, že sa snažia variť stále rovnaké obľúbené jedlá bez akejkoľvek obmeny. Nákupy sú tak ľahšie, varenie rýchlejšie a zvyšky minimálne.

Komentáre ( 0)