08. 03. 2019 18:50 | BRATISLAVA/TV Markíza

Pracujúcim dôchodcom zvýšia penziu

No peniaze navyše nedostane každý.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: stockfour/shutterstock.com

Dôchodcovia, ktorí pracujú, dostanú do konca marca vyššie dôchodky. To o koľko viac peňazí im poisťovňa pripočíta k penzii, závisí od toho, koľko si stihli vlani odpracovať. Nepotešia sa ale všetci.

Mohli by byť doma, ale stále pracujú alebo si príležitostne privyrábajú. Dôchodcom, ktorí pracovali a poctivo platili odvody preto Sociálna poisťovňa bez žiadosti každoročne zvyšuje dôchodky. Viacerí si však mysleli, že zvýšené penzie dostanú už od januára. Nemusia sa ale obávať, že sa na nich zabudlo.

„Sociálna poisťovňa má zo zákona do konca marca povinnosť pracujúcim dôchodcom prepočítať dôchodky a následne od ďalšieho mesiaca sa im zvyšujú dôchodky podľa toho, koľko minulý rok odpracovali. Od marca sa im aj doplatí rozdiel medzi súčasným a zvýšeným dôchodkom, takže o žiadne peniaze neprídu," vysvetlil hovorca poisťovne Peter Višváder.

Penzie ale nebudú zvyšovať všetkým dôchodcom, ktorí pracujú. „Nevzťahuje sa to na pracujúcich dôchodcov invalidov, tí zo zákona môžu pracovať, ale zvýšenie premietnuté do dôchodku nemajú," konštatoval.

To, že dovŕšite dôchodkový vek ale neznamená, že musíte odísť zo zamestnania. Pracovať a poberať mzdu vám nemôže nikto zakázať a nie je to ani dôvod, aby s vami zamestnávateľ ukončil pracovný pomer.

Na zvýšený dôchodok majú nárok pracujúci penzisti, bez ohľadu na to, či pracujú na zmluvu alebo na dohodu. Pritom, od júla minulého roka je práca na dohodu o čosi zaujímavejšia.

Tí, ktorí pracujú na dohodu nemusia platiť odvody, ak ich mesačný zárobok neprekročí 200 eur. Vybrať si môžu len jednu dohodu, ktorá bude od odvodov oslobodená. Poistné platia len z rozdielu medzi touto sumou a tým čo zarobia.

Počet pracujúcich dôchodcov pritom rastie. Minulý rok pracovalo oficiálne popri dôchodku približne štvrť milióna seniorov.

Komentáre ( 0)