12. 03. 2019 19:21 | BRATISLAVA/TV Markíza

O pár týždňov čakajú naše obchody veľké zmeny. Má to byť bič na neférových obchodníkov

Zákon má mnohých odporcov. Majú ho schváliť do konca marca.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Davizro Photography/shutterstock.com

Nový bič na reťazce prezident vrátil do parlamentu, no poslanci môžu jeho veto prelomiť. Kritika zákona o nekalých praktikách v obchode je pri tom stále hlasnejšia.

Veľké zahraničné reťazce sa dali dokopy s tými slovenskými a menšími. Spojil ich zákon z dielne agrorezortu. Presnejšie poslanecké návrhy, ktoré ešte pritvrdili aj tak tvrdý návrh.

„Som navrhla, aby mali obchodné reťazce povinnosť na svojich letákoch uviesť minimálne 50 % slovenských potravín. Je štatisticky preukázané, že letáky sú pre spotrebiteľa rozhodujúce. Ja si myslím, že aj toto je cesta k podpore našich domácich výrobcov potravín," uviedla Eva Antošová, poslankyňa NR SR (SNS).

 

V praxi by to však urobilo škrt cez rozpočet nielen obchodníkom, ale aj výrobcom. Napríklad aktuálne veľkonočné letáky by vyzerali radikálne inak. Tradičné cukrovinky by mali problém. Čokoládové vajcia či figúry rýdzo slovenského pôvodu takmer neexistujú, a tak naplniť stránky päťdesiatimi percentami domáceho tovaru a zároveň zachovať veľkonočnú atmosféru v letáku, bude takmer nemožné.

Obchodníci kritizujú aj návrh, ktorý ich vraj zbaví prezumpcie neviny. Pokuty totiž majú platiť vopred - už pri rozhodnutí prvostupňového orgánu. No a hoci sa dodatočne môžu o prehrešku súdiť ďalšie roky, ich peniaze budú od začiatku uložené v štátnej kase.

Bič na neférových obchodníkov pritom rieši aj Brusel. Kým európska smernica popisuje iba štyri nekalé obchodné praktiky, tá naša slovenská až 40. Poslanci majú o zákone rozhodnúť do konca marca, no a účinný by mal byť už od apríla. Či sa im šibeničný termín podarí stihnúť je ale otázne.