02. 04. 2019 10:11 , článok bol aktualizovaný 02. 04. 2019 17:20 | BRATISLAVA/zg, TASR, TV Markíza

Danko kapituloval, sám pripraví zákon na zrušenie odvodu pre reťazce

EK pozastavila účinnosť tohto zákona, negatívne stanovisko má aj Matečná.

Andrej Danko
Andrej Danko Foto: TV Markíza

Európska komisia predbežne stopla parlamentom schválený zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce. Oznámila to dnes ministerka pôdohospodástva Gabriela Matečná.

Predseda národniarov Andrej Danko popoludní vyhlásil, že pripraví návrh zákona na zrušenie osobitného odvodu. "Urobím to preto, aby som sa mohol od zajtra smiať nad tým, či ceny budú klesať," vyhlásil Danko s tým, že o tomto kroku ešte nevie ani premiér, ani koaliční partneri.

SR má podľa neho na tento problém k dispozícii 50 miliónov eur v rezerve, ktoré farmári a potravinári dostanú. "Za Gabriely Matečnej (SNS) pôjde do potravinárstva 80 miliónov eur. Od zajtra, verím, budú ceny potravín klesať," dodal s tým, že veľkým reťazcom by už nič nemalo robiť problém.

Na dopoludňajšej tlačovke Matečná zdôraznila, že ide o neštandardné opatrenie, ktoré bolo aplikované v histórii Únie menej ako desaťkrát. O presnom termíne pozastavenia informovali lobisti reťazcov už pred polruha mesiacom. Slovensko však až doteraz nedisponovalo žiadnym rozhodnutím od EK a jej odôvodnenia zostali bez odpovede.

Ministerka Gabriela Matečná.
Ministerka Gabriela Matečná. Foto: TASR
 

"Dnes sme dostali informáciu, že na osobitný odvod z reťazcov uvaľuje EK predbežné opatrenie a začne ho preskúmavať. Účinnosť zákona o osobitnom odvode pre reťazce tak bude pozastavená. Reťazce nezaplatia slovenským poľnohospodárom a potravinárom žiadne prostriedky. Rýchlosť rozhodovania EK pri problémoch ako dvojaká kvalita potravín či nekalé praktiky reťazcov trvá roky. Pri odvode, kde EK bráni veľkých, bohatých a silných, bola Komisia schopná poslať reakciu Slovensku za neuveriteľné tri pracovné dni. Od EK sme nedisponovali žiadnym odôvodnením, prečo tak koná. Ak ide o spotrebiteľov, dáva si EK načas, ak ide o bohaté firmy, je veľmi promptná," priblížila Matečná.

Podľa vicepremiérky je neakceptovateľné, že zástupcovia obchodníkov a reťazcov vedeli o predbežnom opatrení, o presnom dátume a zverejnili ho už mesiac a pol dopredu. Posledná odpoveď SR pre EK k odvodu pritom zostala bez reakcie.

"Budem takéto správanie veľmi striktne namietať a požiadame EK, aby začala vyšetrovanie, ktorí úradníci rozhodovali a s akými lobistami sa stretávali. Tieto informácie následne zverejníme," povedala agroministerka.

Poznamenala, že agrorezort a SNS dohodli do rozpočtu rezortu pôdohospodártva plus 50 miliónov eur pre poľnohospodárov a potravinárov. Spolu s tzv. zelenou naftou v objeme 30 miliónov eur pôjde o najvyššiu sumu na agropotravinársky sektor v histórii. Škody, ktoré spôsobila EK, tak slovenskí poľnohospodári a potravinári nepocítia.

"Som pobúrená, že EK použila voči suverénnemu štátu takýto nástroj, ktorý bol v EÚ využitý len niekoľkokrát, a to ešte proti členským štátom na východe EÚ. Som zhrozená, že EK si dovolí ponížiť NR SR a pod tlakom lobistov takto zasiahne do národnej legislatívy. Je neakceptovateľné, že EK nadnárodným lobistickým skupinám poskytuje informácie mesiac a pol pred členskými štátmi," uviedla Antošová, členka Výboru NR SR pre poľnohospodárstvo a životné prostredie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza
 

Dnako vyzval občanov, aby sledovali ceny v obchodných reťazcoch. "Keď budete veriť znova SNS a Dankovi, že ich treba zdaniť, lebo vám nedávajú peniaze na kultúru, na šport, lebo neplatia do štátnej kasy, čo by mali, a dáte mi podporu, ten odvod zavediem veľmi ľahko zajtra," uviedol.

Podľa jeho slov Bruselu prekáža v zákone to, že sa rovnako nezdaňuje aj slovenský obchodný reťazec. Zmeniť by sa to podľa neho dalo jednou vetou, novelu zákona však nespraví. "Neurobím to aj preto, že si ctím slovenských predajcov a že práve ich chcem chrániť," dodal.

Šéf SNS si zároveň myslí, že štát musí prísnejšie kontrolovať tieto reťazce. "Som presvedčený, že štát musí oveľa prísnejšie kontrolovať ich položky v účtovníctve," zdôraznil. Ako dodal, zo znižovania dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny neustúpi a bude v tomto smere vyvíjať tlak.

"Chcem dnes zároveň informovať verejnosť o tom, že od pondelka sa znižujú ceny potravín. Keďže médiá, opozícia aj analytici informovali o tom, že odvod, ktorý ešte ani nikto nezaplatil, vraj zvýšil ceny potravín, verejne vyzývam všetky reťazce, aby ceny potravín o toto zvýšenie okamžite znížili. Koncom marca som preto nakúpila potraviny. Takto o mesiac predstúpime pred médiá a predstavíme, za aké ceny sme v marci a o mesiac tieto výrobky nakúpili. Aby všetci spotrebitelia videli, aká je pravda. Ak sa ceny neznížia, médiá, opozícia i analytici budú usvedčení zo zavádzania verejnosti a šírenia poplašnej správy," avizovala Matečná.

Poslanci prelomili 13. decembra 2018 pri zákone o osobitnom odvode pre obchodné reťazce veto prezidenta Andreja Kisku a schválili ho v pôvodnom znení. A tak od 1. januára začal platiť odvod pre reťazce vo výške 2,5 % z ich čistého obratu. Návrh zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce pripravili poslanci koaličnej SNS.

 

Reakcie na rozhodnutie EK

Opozičné strany tvrdia, že problémy vyplývajúce z osobitného odvodu pre obchodné reťazce boli dávno známe a upozorňovali na ne. Opozičné SaS aj hnutie OĽaNO uviedli, že SNS bola mnohokrát upozorňovaná na riziká spojené s osobitným odvodom.

Zároveň predseda liberálov Richard Sulík priblížil, že sa v tejto veci obrátil koncom minulého roka na EK a stretol sa aj s eurokomisárkou zodpovednou za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerovou.

Hnutie Sme rodina tiež podotklo, že upozorňovalo na nekompatibilitu prijatého zákona s pravidlami voľného obchodu v EÚ. Podľa predsedu hnutia Borisa Kollára je táto situácia prejavom neschopnosti agroministerky riadiť rezort.

Poslanec SaS Eugen Jurzyca zdôraznil, že základom ekonomiky aj na Slovensku je konkurenčné prostredie. "Porušenie tohto pravidla je porušením základných princípov, na ktorých funguje naša ekonomika," dodal.

Slovenská aliancia moderného obchodu víta rozhodnutie komisie o začatí konania vo veci osobitného odvodu pre obchodné reťazce a zároveň o vydaní predbežného opatrenia, ktorým pozastavila účinnosť tohto zákona.

"Od začiatku hovoríme, že zákon je v rozpore s Ústavou SR a právom Európskej únie (EÚ). Aj tento prípad poukazuje na dôležitosť ukotvenia Slovenska v EÚ, ktorá aj v tomto prípade ukazuje, že je ochotná obhajovať záujmy občanov členských krajín EÚ aj napriek rozhodnutiam jednotlivých vlád," priblížil predseda SAMO Martin Krajčovič.

Toto rozhodnutie podľa neho znamená, že reťazce nebudú až do právoplatného rozhodnutia EK platiť daň za potraviny. "Vďaka rozhodnutiu EK pozastaviť účinnosť zavedenia dane na potraviny, účinnej od 1. januára 2019, nebudú znášať negatívne dosahy tohto opatrenia nielen obchodníci, ale ani spotrebitelia na Slovensku," dodal predseda SAMO.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora rešpektuje rozhodnutie komisie. Podľa komory verdikt len potvrdil fakt, na ktorý najväčšia agropotravinárska samospráva roky upozorňuje: že nadnárodné obchodné reťazce zneužívajú svoje dominantné postavenie na trhu, diktujú podmienky, ktoré sú v mnohých prípadoch slovenskými dodávateľmi neakceptovateľné a silným lobistickým tlakom aj v európskych štruktúrach maria rozvoj agropotravinárskeho odvetvia na Slovensku.

Komora zastáva názor, že vývoj agropotravinárskeho odvetvia v SR od vstupu do EÚ tvrdo dopláca na zle vyrokované podmienky nášho vstupu do únie, na globalizáciu trhu a skryté nástrahy aj v podobe vysokých dovozov lacných potravín, často aj neznámeho pôvodu a nízkej kvality.

"Treba aj povedať, že maslo na hlave máme aj my doma a dobiehajú nás zlé rozhodnutia predchádzajúcich vlád a ministrov. Raz a navždy musíme pochopiť, že pokiaľ nebudeme dlhodobo a koncepčne podporovať poľnohospodárov a potravinárov na Slovensku, stále tu budeme mať lacné a častokrát nekvalitné a aj zdraviu škodlivé potraviny. Nemôžeme si zakrývať oči pred tým, akým spôsobom funguje agropotravinárska vertikála a akú silu vedia mať obchodné reťazce aj vo vzťahu k rozhodovaniu Európskej komisie. Oceňujeme, že aj napriek predbežnému opatreniu EK slovenský agropotravinársky sektor v roku 2019 dostane 80 mil. eur. Je to historické číslo výšky priamej štátnej pomoci štátu pre poľnohospodárov a potravinárov", uviedol v reakcii na rozhodnutie EK predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo, ktoré je v programovom vyhlásení vlády označované za strategické odvetvie národného hospodárstva, ma pritom veľký potenciál zmeniť svoje v minulosti zle nastavené smerovanie a postupne zvýšiť potravinovú sebestačnosť z dnešných 40% na očakávaných 60%.

Komentáre ( 0)