04. 04. 2019 15:02 | BRATISLAVA/TASR

Až tretina mladých v únii nemá ani na kino. Ako sú na tom Slováci?

Tínedžeri míňajú svoje vreckové aj na najnovšie počítače či mobily.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: antoniodiaz/shutterstock.com

Až tretina mladých ľudí vo veku 16 až 24 rokov si z finančných dôvodov nemôže dovoliť kultúrne a športové aktivity. Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat na Slovensku sú na tom najhoršie stredoškoláci, z ktorých štvrtina v prieskume povedala, že okrem nedostatku financií majú aj nedostatok záujmu o podobné aktivity. Menej financií majú spomedzi stredoškolákov o tieto aktivity chlapci (25 %) ako dievčatá (21 %).

"Stredoškoláci majú v priemere mesačne do 100 eur. Peniaze majú prevažne z vreckového. Mnohí rodičia či starí rodičia však pri obdarovaní dieťaťa volia práve finančný darček, čo im vylepšuje ich finančnú situáciu. Mladí si z týchto peňazí platia desiatu či obed, dokonca výlety i posedenia s kamarátmi. Často si za to kupujú aj elektroniku, teda nový model počítača či telefónu," uvádza Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Práve deti a mladí z nižších príjmových domácností dostávajú nízke alebo žiadne vreckové, preto si kultúrne a športové aktivity mimo školy nemôžu dovoliť. Mnohí si privyrábajú brigádami. Brigádovať môžu všetci tí, ktorí skončili povinnú školskú dochádzku a dovŕšili vek 15 rokov.

V rámci 28 krajín EÚ nemá peniaze na kino, športové podujatie, divadlo či koncert približne 30 % mladých ľudí vo veku 16 až 24 rokov. Spomedzi európskych krajín v tomto prípade najviac trpia mladí v Španielsku (48 %), Grécku (47 %) či Maďarsku (38 %).

Na druhom konci rebríčka, teda mladí, ktorí najmenej riešia pri výbere aktivít finančnú stránku, sú vo Fínsku (len 2 % mladých si nemôže dovoliť kultúrne a športové aktivity), Luxembursku (8 %) či Estónsku (11 %). Zaujímavosťou je, že až dve tretiny mladých Dánov či Švédov o podobné aktivity nemá záujem.

Na Slovensku sa podľa Eurostatu zúčastňuje na neplatených dobrovoľníckych činnostiach zhruba tretina mladých vo veku 16 až 24 rokov. Najmenej tieto aktivity vyhľadávajú mladí v susednej Českej republike, ale aj Maďarsku či Bulharsku. V rámci Únie ide zhruba o tretinu mladých ľudí, ktorí sa venujú nejakému typu dobrovoľníctva.

Komentáre ( 0)