19. 04. 2019 19:16 | BRATISLAVA/TV Markíza

Potrebujete poupratovať byt alebo vyplieť burinu? Na Slovensko prichádza nové platidlo

Ministerstvo už zverejnilo, ako by mali poukážky vyzerať. Ich hodnota bude 10 eur, a v obehu budú dva typy

Takto budú sociálne poukážky vyzerať.
Takto budú sociálne poukážky vyzerať. Foto: TV Markíza

Potrebujete poupratovať byt alebo vyplieť burinu v záhrade? Už čoskoro vraj na to budeme môcť využiť štátne servisné poukážky. Podľa ministerstva práce by sa nimi malo dať platiť podobne ako napríklad gastrolístkami. Problém je, že miest, kde sa bude dať za ne nakupovať, je zatiaľ ako šafranu.

Nové platidlo, ktoré pomôže k práci ťažko zamestnateľným ľuďom a na druhej strane uľaví peňaženke sociálne odkázaných. To je predstava rezortu práce o servisných poukážkach, ktoré naplánoval v zákone o sociálnych podnikoch.

Použiť sa majú práve na nákup služieb týchto podnikov, ktoré zamestnávajú dlhodobo nezamestnaných, hendikepovaných či inak znevýhodnených ľudí.

Ministerstvo už zverejnilo, ako by mali poukážky vyzerať. Ich hodnota bude 10 eur, a v obehu budú dva typy. Modrú si bude môcť kúpiť ktokoľvek a podporiť tak fungovanie sociálnych podnikov. Ružová je pre starších či zdravotne hendikepovaných, odkázaných na pomoc, ktorí ju získajú s 50-% zľavou. Za voucher zaplatia len 5 eur, zvyšných 5 doplatí štát.

Viac v reportáži Alexandry Danilov

 

Komentáre ( 0)