20. 04. 2019 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Veľká reforma nemocníc nesie aj nepopulárne kroky: Jedným z nich je hrozba zániku pôrodníc

Nedávno tak zatvorili pôrodnicu vo Svidníku. Keby už ale dnes platila ministerstvom navrhovaná kvóta, dotklo by sa to viacerých.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Čo Slovákom prinesie veľká reforma nemocníc? Štát hovorí, že kvalitnejšiu starostlivosť aj menej úmrtí.

Analytici súhlasia, na druhej strane sa však treba pripraviť aj na menej populárne kroky. Ministerstvo o nich hovorí nerado, no dobrým príkladom sú napríklad pôrodnice.

Ukážeme si to odvetví medicíny, ktoré vyvoláva opakované kontroverzie. Na to, aby mala nemocnica v budúcnosti pôrodnicu, musí splniť presné pravidlá. Základom je podľa zverejnených materiálov minimálne 640 pôrodov ročne. Ak ich bude menej, poisťovne oddelenie nemusia zazmluvniť a tomu bude potom logicky hroziť zánik.

Nedávno tak zatvorili pôrodnicu vo Svidníku. Keby už ale dnes platila ministerstvom navrhovaná kvóta, dotklo by sa to viacerých.

Podobne to má fungovať aj v iných oblastiach. Ročne budú musieť nemocnice zoperovať napríklad 130 pruhov alebo 25 operácií močovodu. Vychádza sa pritom z predpokladu, že kvalitne pracujú tam, kde majú lekári dostatočnú prax. Na niektoré výkony tak vzniknú špecializované centrá.

Gro reformy podporujú analytici a odborníci. Niektorým však chýba viac informácií, ako ministerstvo vyberalo čísla a čo bude robiť, keď zariadenie niektoré podmienky splní a iné zas nie.

Ministerstvo totiž sľubuje, že aj po reorganizácii bude mať 91 percent Slovákov nemocnicu nanajvýš pol hodinu autom. Posilnia sa kvôli tomu aj sanitky.

Na mieste sú aj otázky, ktorých nemocníc a ako sa reforma dotkne. Prvé podmienky začnú aplikovať o dva až tri roky. Najväčším rizikom je však samotná dĺžka reformy. Spustí ju jedna vláda a doťahovať budú minimálne ďalšie tri.

Viac v reportáži Zuzany Javorovej

 

Komentáre ( 0)