21. 04. 2019 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Od mája sa opäť zvýšia príplatky za prácu. Pozrite si o koľko dostanete viac

Zamestnávatelia ale príplatky kritizujú. Niektorí zamestnanci na to vraj už doplatili.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Zamestnancom budú firmy od mája znova zvyšovať príplatky za prácu v noci, počas víkendov aj sviatkov. Zamestnávatelia nešetria kritikou, niektoré fabriky už museli presúvať výrobu za hranice.

Doteraz im vyplácali iba polovicu. Od mája tohto roka budú musieť ale zamestnávatelia svojim zamestnancom platiť už plnú výšku príplatkov za prácu.

Príplatky za nočnú prácu sa budú zvyšovať na hranicu 40 percent minimálnej hodinovej mzdy, čo predstavuje zhruba 1,20 eur. Pri rizikovej práci vám musí zamestnávateľ pridať ešte viac.

Hore pôjdu aj víkendové príplatky. Po novom za odpracovanú sobotu dostanete 50 percent minimálnej hodinovej mzdy. Za nedeľu viac, až 100 percent, čo pri osemhodinovej šichte znamená, že zarobíte zhruba o 24 eur viac.

Tie firmy, u ktorých prevláda nočná práca, kde sa pracuje nepretržite, si budú môcť ale naďalej uplatniť výnimku a výšku príplatkov podliezť v rámci kolektívnej zmluvy.

Platí, že za sviatok dostanete stopercentný príplatok.

Zamestnávatelia ale príplatky kritizujú. Niektorí zamestnanci na to vraj už doplatili. Naposledy napríklad v odevnom závode vo Svidníku, kde taliansky podnikateľ začiatkom roka ohlásil hromadné prepúšťanie a výrobu chce sťahovať do Srbska.

Veľký problém vidia zamestnávatelia aj v každoročnom výraznom zvyšovaní minimálnej mzdy, na ktorú sú príplatky za prácu priamo naviazané.

Fabriky vraj nevylučujú ani to, že namiesto investície do zamestnancov nakúpia stroje a tam, kde sa to bude dať, budú prevádzky automatizovať.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej

 

Komentáre ( 0)