23. 04. 2019 19:09 | BRATISLAVA/TV Markíza

Tvrdý odkaz Matečnej nadnárodným koncernom: Skončite s dvojakou kvalitou

Už o pár mesiacov ich budú totiž znovu z Únie kontrolovať.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Foto: TASR

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná posiela nadnárodným koncernom tvrdý odkaz. Dôvodom je, že je na svete historicky prvá eurosmernica, ktorá zakazuje predávať v tom istom obale dva rozdielne výrobky. Slovenskí politici to považujú za víťazstvo a prelomový úspech, no z Európy sa ozýva hlasná kritika.

Únia sa pustila do boja proti výrobkom a potravinám druhej triedy. Bodku za vyše dvojročným procesom dala eurosmernica o dvojakej kvalite. Zavádzanie zákazníkov je tak zakázané. Výrobcom hrozia miliónové sankcie.

"Chcela by som vyzvať všetkých výrobcov potravín, ktorí sa doposiaľ uchyľovali k produkcii dvojakej kvality, aby s tým čo najskôr prestali," vyhlásila šéfka rezortu Gabriela Matečná.

V minulosti práve Slovensko upozorňovalo Európu na dvojaký meter niektorých výrobcov, napríklad rybie prsty mali v Rakúsku viac mäsa, ako na Slovensku, hoci boli predávané v tom istom obale toho istého výrobcu.

Testované potraviny na dvojakú kvalitu.
Testované potraviny na dvojakú kvalitu. Foto: Ministerstvo pôdohospodárstva SR
 

„Je možné zjednotiť receptúry a je možné dať na potraviny s iným zložením, iným obalom upozornenie pre spotrebiteľa, že produkt neobsahuje niektoré zložky, ale obsahuje iné zložky. Je to potrebné odlíšiť tak, aby spotrebiteľ nebol klamaný," konštatovala ministerka pôdohospodárstva.

Nové pravidlá tak zavádzajú povinnosť označiť rozdielne zloženie. Sankcie sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľko miliónov - maximálne štyri percentá z ročného obratu spoločnosti. Už v lete sa má rozbehnúť ďalšia celoeurópska séria testov dvojakej kvality.

Na rozdiel od slovenských politikov, ktorí neskrývajú spokojnosť, počuť z Európy aj hlasnú kritiku. Česká europoslankyňa Olga Sehnalová je presvedčená, že výsledok neznamená koniec dvojakej kvality. Téme duálnej kvality venuje v Bruseli už roky. Tvrdí, že vyhral biznis. Do zákona sa dostala séria rôznych výnimiek, ktoré vraj dali dvojakej kvalite zelenú.

Viac si pozrite v reportáži Mareka Gudiaka, ktorý sa tejto téme venuje dlhodobo.

 

Komentáre ( 0)