29. 04. 2019 14:49 | BRATISLAVA/TASR

Budeme platiť novými eurobankovkami. V tomto budú iné ako tie staré

Overiť sa dajú hmatom, pohľadom aj naklonením.

shutterstock_768058264.jpg
shutterstock_768058264.jpg

Už o mesiac bude v obehu nová bankovka v hodnote 100 eur a 200 eur. Obsahovať budú nové, inovatívne ochranné prvky, a to satelitný hologram a zdokonalené smaragdové číslo.

Po bankovkách v hodnote päť, desať, dvadsať a päťdesiat eur sú 100-eurové a 200-eurové bankovky poslednými dvomi nominálnymi hodnotami v rámci série Európa. Po ich vydaní tak bude séria kompletná.

"Rovnako ako ostatné nominálne hodnoty sa ochranné prvky nových bankoviek dajú jednoducho overiť skúškou hmatom, pohľadom a naklonením," priblížila hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová.

Nová bankovka.
Nová bankovka. Foto: nbs.sk
 

 

Zadná strana bankovky.
Zadná strana bankovky.
 

Nové prvky a lepšie smaragdové číslo

V hornej časti striebristého prúžka sa v satelitnom holograme zobrazujú drobné znaky €, ktoré sa pohybujú okolo čísla nominálnej hodnoty. Pod priamym svetlom sú tieto znaky zreteľnejšie.

Striebristý prúžok zobrazuje aj portrét Európy, architektonický motív a veľký znak €. Na nových bankovkách sa nachádza aj zdokonalené smaragdové číslo. Smaragdové číslo je súčasťou všetkých ostatných bankoviek série Európa, no v tejto zdokonalenej verzii sa vo vnútri čísla zobrazujú aj znaky €.

Majú inú veľkosť ako tie staré

Nové bankovky v hodnote 100 eur a 200 eur majú oproti starým bankovkám inú veľkosť. "Bankovky oboch nominálnych hodnôt majú rovnakú výšku ako bankovka v hodnote 50 eur. Ich dĺžka však zostáva nezmenená, čím dlhšia bankovka, tým vyššia jej hodnota," doplnila Vráblik Solčányiová. 

Rovnaká výška bankoviek 50 eur, 100 eur a 200 eur zjednodušuje manipuláciu a strojové spracovanie. "Zároveň sa lepšie zmestia do peňaženky a budú mať dlhšiu životnosť, pretože budú vystavené menšiemu opotrebovaniu," tvrdí hovorkyňa NBS.


Bankovky prvej série budú aj naďalej obiehať spolu s novými bankovkami, avšak postupne sa budú z obehu sťahovať. Nové bankovky sa do obehu dostanú 28. mája tohto roka. 

"Dátum ukončenia platnosti bankoviek prvej série bude oznámený v dostatočnom predstihu. Aj po tomto dátume si však tieto bankovky zachovajú svoju hodnotu a budú sa dať vymeniť v národných centrálnych bankách krajín eurozóny bez časového obmedzenia," vysvetlila Vráblik Solčányiová. NBS vyškolila ohľadom nových bankoviek zástupcov polície a finančného sektora.

Nová bankovka.
Nová bankovka. Foto: nbs.sk
 

 

Zadná strana bankovky.
Zadná strana bankovky. Foto: nbs.sk
 

Komentáre ( 0)