14. 05. 2019 20:56 | CHICAGO/TASR

Pre kauzu 737 MAX klesli dodávky lietadiel Boeingu o štvrtinu

Čistý zisk firmy klesol o pätinu.

Lietadlo Boeing 737 Max 8 vyrobené pre spoločnosť American Airlines v závode americkej spoločnosti Boeing. v Rentone ..jpg
Lietadlo Boeing 737 Max 8 vyrobené pre spoločnosť American Airlines v závode americkej spoločnosti Boeing. v Rentone ..jpg Foto: TASR/AP/Ted S. Warren

Dodávky amerického výrobcu lietadiel Boeing klesli za prvé štyri mesiace tohto roka takmer o štvrtinu. Dôvodom je uzemnenie jeho strojov 737 MAX.

Po uzemnení, ktoré nasledovalo po marcovej havárii lietadla 737 MAX, musel Boeing zastaviť dodávky týchto strojov. Lietadlo 737 MAX spoločnosti Ethiopian Airlines havarovalo 10. marca krátko po vzlietnutí z letiska v Addis Abebe, len päť mesiacov po podobnej havárii lietadla rovnakého typu indonézskej spoločnosti Lion Air.

Na palubách obidvoch lietadiel zahynulo spolu takmer 350 ľudí. Príčinou je podľa predbežných zistení stabilizačný systém MCAS, na ktorého vylepšení Boeing momentálne pracuje.

Od januára do konca apríla dodal Boeing zákazníkom 172 lietadiel, zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka to bolo 228 lietadiel. Na porovnanie, dodávky konkurenčného Airbusu dosiahli za rovnaké obdobie 232 lietadiel. Za prvé štyri mesiace minulého roka to bolo 172 lietadiel.

Minulý mesiac Boeing pri zverejnení zisku za 1. štvrťrok informoval, že odhad celoročného zisku odkladá a zverejní ho až potom, ako bude situácia okolo 737 MAX jasnejšia. Čistý zisk Boeingu klesol v 1. kvartáli o 13 % a jadrový zisk o vyše 20 %.

Komentáre ( 0)