15. 05. 2019 10:40 | BRATISLAVA/TV Markíza

Plný plat a voľno pre mužov po narodení bábätka? Otcovská dovolenka sa nečakane urýchli

Zatiaľ pritom nie je jasné ani to, kto bude voľno pre novopečených oteckov platiť.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstoc.com/sirtravelalot

Voľno pre mužov po narodení bábätka? Zdá sa, že plány s otcovskou dovolenkou sa nečakane urýchlia. Robert Fico predbehol ministra práce Jána Richtera a so zákonom chce vyrukovať už na budúci mesiac. Zatiaľ pritom nie je jasné ani to, kto bude voľno pre novopečených oteckov platiť.

Minimálne 10 dní dovolenky, počas ktorej budú muži poberať plný plat a môžu partnerke pomôcť so starostlivosťou o bábätko či behaním po úradoch. O takejto otcovskej dovolenke dlhodobo rozpráva vláda a najnovšie nám ju vo forme smernice predpísala už aj Európska únia. Na to, aby sme ju prijali za svoju, máme tri roky. Minister Richter ešte minulý týždeň hovoril, že toľko čakať nechceme, no zmien je viac a zákon nechcú uponáhľať.

"Ešte v priebehu tohto volebného obdobia budeme tvrdo pracovať na prevzatí toho európskeho práva do našich podmienok. Ak budeme pripravení, tak pôjdeme do procesu," uviedol minister práce Ján Richter.

Hoci doteraz tvrdil, že nechce zákon o otcovskej dovolenke šiť horúcou ihlou, zdá sa, že napokon sa v Smere so šitím predsa len poponáhľajú. Robert Fico oznámil, že novelu, ktorou máme splniť požiadavky Európskej smernice, predložia zrejme už na júnovú schôdzu parlamentu spolu s veľkým sociálnym balíčkom.

„Umožniť otcovi pri narodení dieťaťa niekoľko dní zaplatenej dovolenky, aby sa buď mohol postarať o deti, ak má iné deti v manželstve, alebo aby mohol sa starať, predsa len tá mamička v tej pôrodnici vždy niečo potrebujem. Ja predpokladám, že takisto na júnovú schôdzu toto opatrenie z našej dielne príde," povedal predseda strany Smer-SD Robert Fico.

To by znamenalo, že otcovská dovolenka by išla do parlamentu ako poslanecký návrh bez štandardného pripomienkového procesu. Stále pritom nie je vyjasnené, z čieho vrecka peniaze na oteckov potečú. Kým minister naznačoval, že by to mala byť nemocenská dávka zo Sociálnej poisťovne, šéf Smeru ukazuje prstom skôr na zamestnávateľov.

"Je to ešte otázka a priestor pre sociálnych partnerov, aby sme sa o tomto bavili, ale môj osobný názor je taký, že by to mala byť nemocenská dávka," uviedol Richter.

„Princíp európsky je taký, že by to malo ísť na plecia zamestnávateľov. Toto je princíp, ktorý momentálne sa presadzuje v Európe, no ale poďme o tom hovoriť, ja si myslím, že tie dopady ani zďaleka nie sú také veľké," dodáva Fico.

So zamestnávateľmi pritom vláda doteraz nerokovala a nedala ani analýzy, koľko by to malo stáť. „To sú ďalšie náklady navyše a zásadne protestujeme proti tomu, aby sa volebná kampaň realizovala na účet zamestnávateľov," uviedol
viceprezident AZZZ Rastislav Machunka.

Podobne to vidí opozičná poslankyňa, ktorá návrh na oteckovské voľno v parlamente viackrát predkladala. „Neviem si predstaviť, že by sme to teraz mali nechať všetko zaplatiť zamestnávateľom a tváriť sa, že prichádzame s prorodinným opatrením. Z môjho pohľadu je naozaj absolútne dôležité, aby to bola nemocenská dávka, tak ako je to aj vo väčšine iných krajín Európskej únie, ktoré toto opatrenie majú zavedené," uviedla poslankyňa NR SR (Spolu) Simona Petrik.

Zaplatené voľno už majú čerství oteckovia napríklad v Maďarsku či Poľsku. V únii patríme k poslednej štvrtine krajín, ktorá ho ešte bude musieť schváliť.

Pozrite si reportáž redaktorky TV Markíza Alexandry Danilov:

 

Komentáre ( 0)