20. 05. 2019 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Tento mesiac sa dozviete, koľko a za čo vo svojom byte platíte

Najlepšie je porovnať si účet za byt s tým z minulého roku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Blíži sa koniec mája, a tak by vám správca bytového domu alebo spoločenstvo vlastníkov bytov mali poslať vyúčtovanie za byt. Či budete mať preplatky alebo naopak nedoplatky, závisí aj od toho, ako veľmi ste šetrili.

Vyúčtovanie nákladov za bývanie sú správcovské spoločnosti povinné poslať vám najneskôr do konca mája. Vďaka tomu sa dozviete, koľko a za čo vo svojom byte platíte.

Najlepšie je porovnať si účet za byt s tým z minulého roku, tak zistíte najlepšie na čom ste minuli najviac peňazí. Pretože jedna vec je to, aká bola zima a ako ste byt vykurovali, ale druhá už to, ako ste doma gazdovali. Úlohu v tomto prípade zohráva aj to, ako vôbec správca rozpočíta náklady na teplo.

Okrem štandardných poplatkov za teplo, kúrenie či vodu, by ste mali z vyúčtovania zistiť aj to, koľko platíte do fondu opráv, za odvoz odpadu, náklady na upratovanie či energie v spoločných priestoroch bytovky.

Ak nie ste napriek tomu so svojím vyúčtovaním spokojní alebo sa vám niečo nezdá, reklamovať ho môžete u svojho správcu, najneskôr ale do 30 dní, odkedy ste účet za byt dostali.

Reportáž spracovala Andrea Mačošková.

 

Komentáre ( 0)