16. 05. 2019 17:00 | NOVÉ ZÁMKY/TV Markíza

Už dozreli slovenské jahody. Prezradíme vám, za akú cenu ich tento rok kúpite

Samozber na juhu Slovenska sa začne o pár dní.

Jahody v Dvoroch nad Žitavou.
Jahody v Dvoroch nad Žitavou. Foto: TV Markíza

Domáce jahody z juhu Slovenska dozreli a idú na pulty predajní. Napriek tomu, že počasie bolo a stále je bláznivé, ovocinári z Dvorov nad Žitavou všetky prekážky ustáli a momentálne zbierajú prvú úrodu. Ľudí ale najviac zaujíma, kedy začne samozber.

V stredu (15. 5.) začali zbierať v malom, na druhý deň to už išlo vo väčšom. Zo dňa na deň sú jahody červenšie, voňavejšie a najmä chutnejšie.

„Dužina je hustá, má to šťavu, má to chuť jahody, má to vôňu jahôd. A to nie za to, že sú naše," povedala nám predavačka z družstva v Dvoroch nad Žitavou Tünde Dikanová.

Jahody sa dajú kúpiť, ale brány sadu sú pre samozberačov jahôd ešte stále zatvorené. Tí si budú musieť počkať na lepšie počasie. „Samozber jahôd by sme plánovali na koniec budúceho týždňa ale tým, že budúci týždeň hlásia ešte dosť zrážok, tak sa to možno presunie až na ten posledný májový týždeň, keď to spustíme," tvrdí manažér predaja Milan Broškovič.

Rovnako, posledný majový týždeň, sa plánuje aj začiatok samozberu hrachu. Všetka táto úroda sa zachránila aj vďaka tým, čo si kúpili poukážky na budúcu úrodu v predstihu. „Či už má alebo nemá poukážku, to nerobí nijaký rozdiel. Predajom poukážok každý rok my financujeme parafínové sviečky, platíme výplaty ľuďom a tak ďalej, ktorí tu musia a pomáhajú nám zachrániť aby sme mali čo oberať," povedal nám Broškovič.

Kritické to bolo najmä 8. mája. Všetci zamestnanci boli v noci v sadoch. Našťastie to zvládli. „Vrtuľník sme mali, ešte aj netkaná textília bola na jahodách aby nezamrzli a aj sviečkami sme si pomohli. Takže museli sme všetko nasadiť, lebo zdá sa mi, že bolo až mínus dva, mínus tri bolo," povedal nám Dikanová.

Po mrazoch a výdatných dažďoch by teraz ovocinári privítali trocha slnka. Ale bez ohľadu na počasie hovoria, že samozberačom stačí toľko peňazí ako vlani. Ceny jahôd zvyšovať neplánujú.

Nakrúcal reportér Marek Šilhavík.

 

Komentáre ( 0)