17. 05. 2019 22:13 | BRATISLAVA/TASR

Fitch potvrdil Slovensku rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom

Za možné riziká považuje Fitch Ratings relatívne vysoký čistý zahraničný dlh,

V Automobilke Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom
V Automobilke Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom Foto: TASR

Ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila Slovensku rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Informoval o tom tlačový odbor rezortu financií.

Fitch Ratings podľa rezortu financií naďalej pozitívne hodnotí silný hospodársky rast Slovenska, a to najmä vďaka prílevu zahraničných investícii v automobilovom priemysle, vysokej súkromnej spotrebe a stabilnému makroekonomickému a politickému prostrediu.
Silný hospodársky rast podnecuje rast daňových príjmov, čo umožňuje znižovanie deficitu verejných financií, pričom v roku 2019 predpokladá Fitch Ratings pre Slovensko vyrovnaný rozpočet.

Agentúra podľa MF pozitívne hodnotí znižovanie verejného dlhu Slovenska, stabilný a dobre kapitalizovaný bankový sektor, nízku nezamestnanosť na úrovni 5 % a nárast miezd.

Za možné riziká podľa MF považuje Fitch Ratings relatívne vysoký čistý zahraničný dlh, koncentráciu priemyslu v automobilovom sektore, ktorý čelí potenciálnym prísnejším environmentálnym opatreniam EÚ, ako aj protekcionistickej politike USA, a stále vysokú (hoci mierne klesajúcu) zadlženosť domácností.

Komentáre ( 0)