24. 05. 2019 09:00 | BRATISLAVA/PR článok

Ako si zveľadiť terasu pred príchodom letnej sezóny?

Stačia vám na to štyri veci.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Seocentrum

Aj keď prvá polovica mája pripomína skôr začiatok marca, záver mája by mal byť priaznivejší. Väčšina z nás sa už chystá na oficiálne otvorenie grilovacej sezóny a niektorí to už máte za sebou. Každopádne, leto sa nezadržateľne blíži a tým pádom sa blíži aj čas, kedy viac času strávime na balkóne, terase, či na záhrade.

Aby ste si však počas leta mohli vychutnávať príjemné chvíle na terase, je potrebné, aby ste si terasu pred príchodom letnej sezóny zveľadili.

Poumývajte exteriérové stoličky a stôl

Záhradný stôl a moderné exteriérové stoličky pravdepodobne na zimu uschovávate do šopy. Odporúčame vám ich preto vytiahnuť a dôkladne poumývať. Plastový záhradný nábytok odporúčame vystriekať wapkou, drevený nábytok umývajte šetrnejšie, a to navlhčenou handrou. Počítajte s väčším prachovým nánosom. Ak chcete nábytok pri uskladňovaní počas zimy ochrániť, prikryte ho starou posteľnou plachtou alebo nevyužitými starými obrusmi.

Skontrolujte svetlo

Po vyumývaní záhradného nábytku skontrolujte, či vám žiarovka na terase svieti. Niekomu síce po zotmení stačí pouličné osvetlenie, zabezpečenie osvetlenia terasových priestorov by ste nemali podceňovať, a to hlavne kvôli bezpečnosti. Ak máte terasu vyvýšenú, ľahko by ste sa mohli pošmyknúť a škaredo spadnúť.

Ak rady pozorujete letnú oblohu, položte si na stôl sviečku, ale pozor, aby vám vosk neznehodnotil povrch záhradného stol, poprípade obrus.

Okrem stola si môžete sviečky položiť aj na parapety. To však len v tom prípade, že máte terasu spojenú s letnou kuchynkou, ktorá má okno.

V akom stave je strecha?

Záhradné terasy bývajú vo väčšine prípadov kryté a preto ak takú máte aj vy, skontrolujte si, v akom stave je strešná krytina. Ak vám cez strechu kvapká na podlahu na terase, pravdepodobne sa strecha po zime znehodnotila.

Pri výmene strešnej krytiny myslite aj na hydroizoláciu strechy. Tá zabráni postupnému znehodnocovaniu strechy, a to aj v prípade silných zím.

Ozdobte si terasu bylinkami v kvetináčoch

Aj keď máte možnosť zasadiť si bylinky na záhrade, nepohrdnite nimi ani na terase. Bylinky budete mať blízko, čiže nebudete musieť ísť na záhradu hľadať konkrétne bylinky na dochutenie jedla, ktoré ste sa práve rozhodli pripravovať. Navyše niektoré bylinky odpudzujú hmyz, čo v lete určite oceníte. Sú to hlavne mäta a bazalka.

Ak nechcete mať na terase bylinky, ale skôr kvety, odporúčame levanduľu a petúnie. Tie dokonale odpudzujú dotieravý hmyz.

Nezabudnite však tieto bylinky a kvety pravidelne polievať, ideálne však dažďovou vodou, ktorú môžete skladovať v praktických nádržiach na dažďovú vodu.

Ak si chcete zveľadiť terasu pred príchodom letnej sezóny, držte sa týchto rád a nezabudnite vyčistiť gril, na ktorom si plánujete pripravovať chutné letné pokrmy.

Komentáre ( 0)