27. 05. 2019 10:02 | BRATISLAVA/zg

Blížia sa letné brigády, v jednej profesii si môžete zarobiť za hodinu takmer šesť eur

Ak nezoženiete brigádu, môžete ísť na stáž.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: SpeedKingz/shutterstock.com
Rebríček najobľúbenejších brigád.
Porovnanie brigád za tri roky.
Najobľúbenejšie štáže.

Pomaly sa blíži koniec školského roka a je pre to najvyšší čas pre študentov, kedy by si mali začať hľadať brigádu. Portál profesia.sk pripomína, že práve v máji majú najviac inzerentov na práve na letné brigády.

Mladí však nemusia pracovať len ako brigádnici, môžu si nájsť prácu ako stážisti vo svojom odbore, ktorý študujú. Tento rok hľadajú firmy najviac ľudí do administratívy, obchodu či cestovného ruchu, gastra a hotelierstva.

Administratíva a predavači sú najžiadanejší

Zamestnávatelia hľadajú najviac brigádnikov v tomto roku do administratívy, predavačov, asistentov alebo čašníkov. Jednou z výhod je aj to, že sa už vedia v inzerátov orientovať aj podľa ponúkaných platov.

Rebríček najobľúbenejších brigád.
Rebríček najobľúbenejších brigád. Foto: Profesia.sk
 

Z prvej desiatky najinzerovanejších prác na dohodu si záujemcovia môžu v priemere zarobiť najlepšie na pozícii skladníka. Priemerný ponúkaný plat z pracovných inzerátov predstavuje 5,93 eura na hodinu. Uchádzači tento rok najviac reagujú najmä na pozície v obchode, administratíve a marketingu.

Najinzerovanejšie brigády.
Najinzerovanejšie brigády. Foto: Profesia.sk
 

Stáž vás môže veľa naučiť

Zohnať brigádu v odbore, ktorému sa študenti venujú, je niekedy náročné. Dobrým riešení podľa PR manažérky portálu Nikoly Richterovej je stáž. „Je však pravda, že práve odborná stáž býva v mnohých prípadoch neplatená. Študenti sa však vedia naučiť znalosti, ktoré im škola často nedá," vysvetlila.

Zamestnávatelia tento rok inzerovali najviac voľných miest na pozície sekretárky, recepčnej, ale aj pozície ako administratívny pracovník, asistent, finančný analytik, HR asistent, marketingový pracovník, ale aj špecialista výberov, ekonóm, či programátor.

Najobľúbenejšie štáže.
Najobľúbenejšie štáže. Foto: Profesia.sk
 

„Keď sa pozrieme, o aké stáže je v tomto roku na profesia.sk najväčší záujem zo strany uchádzačov, vidíme, že ide o pozície ako sekretárka, recepčná, account manager, či office manager," konštatovala.

Počet príležitostí za dva roky mierne klesol

Podľa analýzy portálu sa ukazuje, že počet brigád v mesiacoch marec až máj po roku 2017 mierne klesol. Ale naopak, počet ponúk na dohodu však stále zostáva pomerne vysoký, dodala Richterová.

Komentáre ( 0)