05. 06. 2019 19:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Za teplo platíme menej ako pred 20 rokmi

Na prelome milénia zhltlo ročné vyúčtovanie takmer desatinu rodinného rozpočtu, teraz sú to približne len tri percentá.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Foto: shutterstock/Multi-Share

Schladilo vás tohtoročné vyúčtovanie za teplo? Za vykurovanie a ohrev teplej vody však platíme menej ako pred dvadsiatimi rokmi. Dnes zhltnú účty za teplo z rodinného rozpočtu menej, ako minie napríklad fajčiar na cigarety.

Nedoplatky či preplatky, ročné vyúčtovania za spotrebu vody a tepla sú témou týchto dní. Do 31.mája ich mali správcovia bytoviek rozposlať všetkým obyvateľom. Väčšinou by sa účet za bývanie nemal príliš líšiť od toho minuloročného.

Výrobcovia tepla tvrdia, že výdavky na vykurovanie idú stále dole. Na prelome milénia zhltlo ročné vyúčtovanie takmer desatinu rodinného rozpočtu, teraz sú to približne len tri percentá.

Zahriatie alkoholom nás vyjde drahšie ako kúrenie. Ak sa v domácnosti vypijú v priemere dve pivá denne, tak to ročne stojí rodinný rozpočet 803 eur, čo je približne o tretinu viac, ako minie priemerná domácnosť za teplo.

To, ako máme doma utiahnutý kohútik, pri tom ovplyvňuje naše účty iba z časti. Dôležitejšie je, či bývate v zateplenej budove a aký zdroj tepla používate. Teplárne investujú ročne desiatky miliónov do modernejších a efektívnejších technológií.

Tohtoročné účty za teplo síce uvidíme až o rok, no už teraz je jasné, že na ich výške sa podpíše mimoriadne studený máj a svoje môžu zohrať aj povolenky na emisie, ktoré nakupujú niektoré kotolne drahšie ako obvykle.

Ušetrené peniaze za teplo si dokážu odložiť len máloktoré domácnosti. Kým v zime vykurujeme, v lete naopak chladíme. Klimatizácia je súčasťou stále väčšieho počtu domácností a v nich idú účty za elektriku hore.