07. 06. 2019 19:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Veľká revolúcia v obchodoch má problém. Podnikateľom hrozí, že nestihnú prejsť na eKasy

Do 1. júla musia prejsť všetky pokladne v republike na on-line.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Finančná správa má vážne podozrenia ohľadom nových elektronických pokladníc. Dvom najväčším výrobcom neudelila certifikáty. Podnikateľom tak hrozí, že nestihnú včas prejsť na takzvané eKasy.

Platbu v obchode čaká veľká revolúcia. Do 1. júla musia prejsť všetky pokladne v republike na on-line. Takzvaná eKasa potom vydá blok nielen zákazníkovi, ale cez internet každý jeden odošle aj kontrolórom finančnej správy.

Podvody a krátenia daní by sa mali skončiť. No a hoci podnikateľom horia termíny, prechod na eKasy sprevádzajú vážne problémy.

Finančná správa neudelila certifikáty dvom kľúčovým dodávateľom. Tí ale vraj už od zákazníkov na nové elektronické kasy vybrali zálohy a teraz ich držia ako rukojemníkov. Štát podnikateľom odporúča, aby nečakali a hľadali si iných dodávateľov.

V hre sú pri tom milióny eur. Štát si sľubuje od zavedenia nových elektronických kás vyššie výbery na daniach. Odhaduje sa, že mesačne utečie do šedej ekonomiky vyše 40 miliónov. Nové pokladne napojené priamo na daňovákov musia byť voči špekuláciám a podvodom nepriestrelné.

Zaujímavé je, že s bezpečnosťou eKasy majú problém práve najväčšie firmy, ktoré zastrešujú aj prominentných zákazníkov. Výrobcovia pokladníc už avizujú k tejto téme veľkú tlačovú konferenciu. Zatiaľ však poslali iba stručné stanovisko.