09. 06. 2019 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Životné minimum sa zvýši a s ním aj dávky. Prídavok na dieťa o 60 centov

Rodičom malých detí ale teraz vláda plánuje pridať oveľa výraznejšie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Na to, aby sme dokázali vyžiť, budeme od júla potrebovať viac peňazí. Tak to aspoň rozhodol štát, ktorý dvíha tzv.životné minimum. Spolu s ním sa zvýšia aj viaceré dávky.

Rodina Tulejovcov z východného Slovenska má šesť detí - tri vlastné a tri, ktoré majú zverené do opatery. Otec nedávno stratil zamestnanie, tento mesiac nastupuje do novej práce na farme. No kým príde prvá výplata, budú si musieť vystačiť so zhruba 600 eurami, čo sú príspevky na náhradnú starostlivosť, detské prídavky a dávka v hmotnej núdzi.

Hoci sa snažia, ako vedia, nevyhla sa im ani exekúcia, ktorú budú po troške splácať. Aby ľudia dokázali vyžiť, určuje vláda životné minimum, čo je suma, ktorá by mala stačiť na prístrešok, teplé jedlo a ošatenie. To teraz pôjde hore.

Existenčné minimum od júla stúpne o 2,5 percenta a pre dospelého človeka sa dostane na sumu 210 eur mesačne. To bude po novom aj čiastka, na ktorú nesmie siahnuť exekútor.

Spolu s minimom porastú v lete viaceré dávky, napríklad náhradné výživné pre rodičov, ktorým partner neplatí na deti či kompenzačné príspevky pre zdravotne hendikepovaných.

Od januára budúceho roka životné minimum potiahne o pár eur aj sociálne dávky pre chudobných a minimálne dôchodky. O 60 centov stúpnu tiež detské prídavky. Sociologička vidí problém v tom, že už roky nikto neskúma, či štatistické sumy naozaj stačia na prežitie.

Rovnakým tempom ako životné minimum sa vždy v januári nasledujúceho roka dvíhal aj rodičovský príspevok. Rodičom malých detí ale teraz vláda plánuje pridať oveľa výraznejšie, o 50, respektíve 150 eur.

Tému spracovala reportérka Alexandra Danilov.

 

Komentáre ( 0)