12. 06. 2019 17:09 | BRATISLAVA/TV Markíza

Cestovné kancelárie menia klientom plány. Problémy s lietadlami si odnesú dovolenkári

Niektorí dovolenkári sa tak dozvedajú, že do ich destinácie nepoletia tak, ako si to naplánovali.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Zmenené časy alebo zrušené lety. Letecké spoločnosti len sťažka nahrádzajú uzemnené Boeingy 737- max za iné lietadlá. Cestovné kancelárie tak v týchto dňoch menia svojim klientom plány. Problémy s lietadlami si zrejme odnesú dovolenkári, ktorí si nechávajú oddych na poslednú chvíľu.

Lety strojov 737 Max sú na celom svete pozastavené od polovice marca. Môžu za to dve nehody tohto typu lietadla - v Indonézií a Etiópii. Letecké spoločnosti musia hľadať voľné kapacity v iných typoch lietadiel. Cestovky riešia rovnaký problém.

„Cestovným kanceláriám to samozrejme robí vrásky na čele, ale keďže ta informácia prišla niekedy v marci, tak CK mali dostatočný čas na otvorenie nových rokovaní a snažili sa v čo najväčšej miere dotknuté lety nahradiť," vysvetlil Roman Berkes, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr.

Niektorí dovolenkári sa tak v týchto dňoch - zväčša 10 dní pred odletom - dozvedajú, že do ich destinácie nepoletia tak, ako si to naplánovali.

Problémy s uzemnenými strojmi má aj známy charterový prepravca. No letové plány už má na túto sezónu pripravené.

„Výpadok lietadiel Boeing 737 Max 8 sa Smartwings Group podarilo čiastočne nahradiť prenájmom lietadiel od jiných dopravcov," uviedla Vladimíra Dufková, hovorkyňa Smartwings/Travelservice.

Letecké spoločnosti museli niektoré lety počas hlavnej sezóny aj zrušiť. Cestovné kancelárie preto očakávajú, že sa znížené kapacity dotknú najmä ponuky „Last minute" dovoleniek.

„Môžeme počítať s poklesom plánovaných kapacít asi o 15%, čiže ponuka Last minute zájazdov bude obmedzenejšia ako v minulosti," tvrdí Roman Berkes, prezident SACKA.

Výrobca Boeing-ov v súčasnosti aktualizuje softvér, ktorý súvisel s nehodami. V najbližších týždňoch by mal uskutočniť skúšobný let, aby zmeny predstavil americkému Federálnemu leteckému úradu. Až potom bude jasné, či sa opäť vráti do vzduchu.