23. 06. 2019 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Diskriminácia jednej skupiny žien? Tieto ženy vychovali deti, no dôchodkový vek im neznížili

Rezort práce krivdu nevníma.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Diskriminácia jednej skupiny žien? Na internete aj na ministerstve práce sa množia sťažnosti čerstvých šesťdesiatničiek, ktorým sa na rozdiel od ostatných matiek vychované deti nebudú zohľadňovať v dôchodkovom veku. 

Medzi ročníkmi, ktoré doplatili na penzijnú legislatívu, by pritom mala byť aj manželka samotného ministra Jána Richtera. 

Ženy, ktoré v tomto roku dovŕšia 60, respektíve 61 rokov a mali dve deti. To je skupina žien, ktoré sa cítia byť poškodené štátom. To, že sa starali o rodinu, im totiž nijako nezníži dôchodkový vek. Hoci všetkým matkám, ktoré sú buď staršie, alebo mladšie, už áno. Rozhorčilo to aj naše diváčky.

„Dve deti mám a nezapočítavajú sa mi do dôchodku. Keby to boli len dva mesiace na dieťa, by som to uvítala. Už mám vnúčatá, ktoré by som pomáhala strážiť,“ povedala Alena.

„Ja som ročník 1958 a vychovala som dve deti. Toto, čo som počula, že idú ročníky 58 a 59 vyňať z toho, aby mali výhodu, beriem fakt ako diskrimináciu,“ hovorila Magdaléna.

Do redakcie nám prišlo hneď niekoľko takýchto nahnevaných reakcií žien. Rezort práce to ale ako krivdu nevníma. Vysvetľuje, že na jednej strane dobieha stará legislatíva exministra Kaníka, ktorá postupne rušila výhody matiek. A na druhej strante sa týchto žien ešte netýka zastropovanie dôchodkového veku, ktoré zase bude skracovať odchod do penzie za každé dieťa o pol roka.

„Je to zhoda okolností, že tieto dva ročníky nepožívajú výhody ani jedného ani druhého systému. Zatiaľ máme dojem, že v drvivej väčšine tých mamín postačila tá argumentácia,“ reagoval hovorca ministerstva práce Michal Stuška.

Minister práce Richter mal pritom čo vysvetľovať aj doma. Medzi ženy, ktorým deti neskrátia dôchodkový vek, totiž patrí aj jeho manželka. „Máme ambíciu tento problém poriešiť,“ povedal minister práce Ján Richter.

Problém by sa mal týkať desiatok tisíc žien. Také jednoduché ale zmeniť tabuľky v ich v prospech zrejme nebude.

Viac zisťovala Alexandra Danilov

 

Komentáre ( 0)