23. 06. 2019 19:21 | BRATISLAVA/TV Markíza

Exkluzívne na najväčšej farme: Nakrútili sme, ako sa vyrába dánska bravčovina "made in Slovakia"

S našou kamerou sme sa dostali ďalej, ako ktokoľvek pred nami.

Najväčšia farma ošípaných na Slovensku.
Najväčšia farma ošípaných na Slovensku. Foto: TVNOVINY.sk

Označujú ich za novodobých kolonizátorov a na Slovensku skupujú stále väčšie výmery pôdy. Dáni sú celosvetoví lídri v chove ošípaných a aj u nás im patria najväčšie farmy.

Vôbec po prvýkrát otvorili svoje brány pre televíziu Markíza a náš štáb tak mal možnosť exkluzívne nakrúcať, v akých podmienkach žijú zvieratá a ako sa vyrába dánska bravčovina "made in Slovakia".

Dánski farmári vo svete patria k elite, no na Slovensku sú zaznávaní. Protesty, petície, či demonštrácie, to všetko sprevádza tunajšie podnikanie Dánov. S našou kamerou sme sa dostali ďalej, ako ktokoľvek pred nami.

Mogens Hansen pochádza z dánskej farmárskej rodiny. Aj jeho otec choval ošípané, v malom. Syn však farmu po rodičoch neprevzal. Po prelome milénii prišiel na Slovensko, aby tu rozbehol farmárčenie vo veľkom.

Ich ošípané dorastú za šesť mesiacov do jatočnej veľkosti, teda viac ako 100 kilogramov živej váhy. Takéto prírastky vyvolávajú pochybnosti a špekulácie. Hovorí sa o používaní antibiotík či stimulantov rastu. Oni to odmietajú.

Faktom ale je, že efektivita dánskych fariem je povestná. Školia manažérov z celého sveta. Špecializujú sa na nízkotučné mäso. Šunka, krkovička či klobása z týchto zvierat je vraj prvotriedna.

Pozrite si exkluzívnu reportáž Mareka Gudiaka:

 

Komentáre ( 0)