01. 07. 2019 06:00 | LYSICA/TV Markíza

Pochybné agrodotácie sa objavili už na severe Slovenska

Prípad z Lysice potvrdzuje, že overiť si pravosť nájomného vzťahu je v našich podmienkach náročné aj dnes.

Sporné pozemky v Lysici.
Sporné pozemky v Lysici. Foto: TV Markíza

Chápadlá nedovoleného čerpania agrodotácií, zdá sa, siahajú aj na sever Slovenska. Majitelia pozemkov v obci Lysica pri Žiline totiž prišli na to, že na údržbu pozemkov, ktoré vlastnia, čerpajú peniaze cudzie osoby.

Keď pred vyše mesiacom otvorili mapu, ktorá zobrazuje čerpanie agrodotácií, zostali v šoku. Majitelia tvrdia, že príspevky na údržbu pozemkov doposiaľ nepoberali, a tak to chceli zmeniť.

„Prišiel som takto na to, že vlastne za minulý rok na pozemku, ktorý ja obhospodarujem, berie dotácie pani, o ktorej som ja nikdy nepočul. Je to pani z vedľajšej dediny. Ale nikdy ma nikto nekontaktoval a naozaj si to kosím sám a dotácie na to berie niekto iný," povedal majiteľ pozemku.

Počet poškodených majiteľov by sa mal vraj v súčasnosti šplhať až k číslu 30. Niektorí z nich dokonca nepopierajú, že po tom, ako kontaktovali druhé strany, sa stretli s vyhrážkami.

„No na mňa boli brané dotácie za vlaňajší rok, tento rok už to stiahol a ohľadom toho, že vie, že sa už o to zaujímam, tak mi viackrát volal, jeden hovor mám nahratý, je to výhražný hovor a takisto mám aj SMS-ku od neho. No, že mám s tým prestať, aby som nemala problémy," tvrdí majiteľ pozemku.

Niektorých poberateľov majitelia poznajú, no sú vraj aj takí, o ktorých nikdy nepočuli.

Agrodotácie bez zmluvy s majiteľom sa odhadom čerpajú na viac ako sto hektárov pôdy. Ešte horšie je však podľa ľudí to, že niektoré dotované pozemky nie sú ani udržiavané.

Poberatelia dotácií hovoria, že s majiteľmi majú nájomné zmluvy. Tí to ale popierajú a potvrdzujú jedine to, že im v minulosti napríklad kosili pozemok, za čo im vraj riadne zaplatili. O tom, že by mali dostávať peniaze navyše, nevedeli.

Podľa rezortu pôdohospodárstva prípad z Lysice vraj potvrdzuje, že overiť pravosť nájomného vzťahu je v našich podmienkach náročné aj dnes. „Ten návod, akým spôsobom vyriešiť tento problém, je, ak niekto požiada o dotácie na vašu pôdu a vy nemáte nájomný vzťah, v prvom rade sa treba obrátiť na pôdohospodársku platobnú agentúru, ktorá okamžite bude skúmať aj vlastnícke vzťahy a po druhé treba sa obrátiť aj na orgány činné v trestnom konaní, pretože môže ísť o subvenčný podvod," vysvetlil hovorca rezortu Michal Feik.

Podľa občianskeho združenia, ktoré sa majiteľom pozemkov rozhodlo pomôcť sa vraj pôdohospodárska platobná agentúra, postavila k prípadu neurčito. V odpovedi, ktorú dostali im prisľúbili len súčinnosť s políciou. Združenie teda podá za majiteľov pozemkov trestné oznámenie.

V Lysici nakrúcala reportérka Zuzana Holienčíková.

 

Komentáre ( 0)