01. 07. 2019 17:21 | NITRA/TV Markíza

Aj Nitra sa rozhodla pre nepopulárny krok so škôlkami

Vyššie školné začne platiť od nového školského roku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Vyššie poplatky pre takzvané cezpoľné deti v materských školách. Po Bratislave a iných mestách prijala toto nariadenie aj Nitra.

Poplatky pre deti staršie ako tri roky stúpnu takmer päťnásobne pre tých, ktorí nemajú trvalý pobyt v Nitre. Spolu so stravou tak rodičia zaplatia za mestskú materskú školu takmer 100 eur mesačne.

Veľa mladých rodín uteká preč z mesta za pokojnejším bývaním do okolitých obcí. Vo Veľkom Lapáši, ktorý je vzdialený od Nitry iba pár kilometrov, materskú školu nemajú.

Mnohí rodičia deti vozia do mesta, kde aj pracujú. Nitrianske materské školy ich teraz vyjdú drahšie.

Nitra sa vyľudňuje. Kým v deväťdesiatych rokoch v nej bývalo takmer 90-tisíc ľudí, dnes ich je sotva 80-tisíc. Ceny školného pre mimonitrianske deti stúpli zo 14 eur na súčasných 65. Pre mnohých je to veľa.

Vyššie školné začne v Nitre platiť od nového školského roku. Podobné nariadenia, ktorými zvýhodňujú svojich obyvateľov, prijali aj v iných mestách. Niekde už narazili na odpor okresnej prokuratúry.

Združenie miest a obcí čaká na to, ako generálna prokuratúra objasní zákon. Ten totiž hovorí o tom, že obec prihliada na záujmy svojich obyvateľov. Či ich môže v rámci toho zvýhodňovať pri platení za materské školy rozhodnú právnici.

Viac v reportáži Dany Brixovej