02. 07. 2019 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Uvažujete nad klimatizáciou? Pozrite si, koľko by vás stála jej prevádzka

Klimatizácia je záležitosť na dlhé roky. Treba ju ale správne nastaviť a aspoň raz ročne jej dopriať servis.

Klimatizácia.
Klimatizácia. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Vonku tropické teploty a doma ako v saune. Klimatizácia bola kedysi považovaná za luxus, no postupne sa stáva nevyhnutnou súčasťou domácností. Mnohí si myslia, že je to žrút energie. Je to ale naozaj tak?

Únava, podráždenosť a v najhoršom prípade aj prebdené noci. Mnohí z nás to v týchto horúcich dňoch veľmi dobre poznajú. Na osvieženie máme viacero spôsobov.

Finančne nenáročné sú ventilátory, ktoré si vieme zakúpiť aj za pár eur. Tie však vzduch neschladia, len ho rozvíria. Ďalším spôsobom je klimatizácia, ktorej cena sa už pohybuje v tisíckach eur.

Zaujímalo nás, koľko stojí prevádzka štandardnej klimatizácie. „Ročná spotreba energie je napríklad 40-50 eur za rok," hovorí Pavol Struhár, majiteľ firmy s klimatizáciami. Je to tak podobné tomu, čo nás za rok vyjde používanie umývačky riadu či práčky.

Nesprávnym používaním klímy si koledujeme o zdravotné problémy . Na pozore by sa mali mať najmä alergici, ktorým nerobia dobre plesne alebo baktérie, ktoré sa rozvíria vo vzduchu.

Ideálna teplota v byte alebo dome by mala byť 24 až 28 stupňov. S „klímovaním" to netreba preháňať.

Ak sa rozhodnete v týchto dňoch pre klimatizáciu, pripravte sa, že tak skoro vám ju nenamontujú. Dodávatelia a inštalatéri totiž nestíhajú.

Klimatizácia je záležitosť na dlhé roky. Treba ju ale správne nastaviť a aspoň raz ročne jej dopriať servis.

Viac v reportáži Dominika Matulaja

 

Komentáre ( 0)