10. 07. 2019 11:52 | LETISKO M.R. ŠTEFÁNIKA/mal

Neviete, čo si môžete alebo nemôžete zbaliť do lietadla? Tu je zoznam

Pracovníci letiska sa často stretávajú s cestujúcimi, pre ktorých pravidlá prepravy tekutín či zakázaných predmetov nie sú zrejmé.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/FotoHelin


Letisko M. R. Štefánika upozorňuje dovolenkárov na zakázané predmety, ktoré si nemožno vziať do príručnej či podanej batožiny. Počas letnej sezóny sa pracovníci letiska stretávajú s cestujúcimi, pre ktorých pravidlá prepravy tekutín či zakázaných predmetov nie sú zrejmé.

Zoznam zakázaných predmetov v batožine.
Zoznam zakázaných predmetov v batožine.
 

Cenné predmety si treba vždy ukladať do príručnej batožiny a mať príručnú batožinu po celý čas na letisku alebo v lietadle pod dohľadom. Ak umiestni cestujúci cenné predmety do podanej batožiny, letecká spoločnosť, ani letisko, nezodpovedajú za stratu alebo poškodenie takýchto vecí.

Kompletný zoznam zakázaných predmetov nájdete tu.

TIP: Letíte po prvýkrát a neviete, čo vás čaká? S týmto návodom sa na letisku nestratíte

Tekutiny v príručnej batožine

Tekutiny môžu byť iba v samostatných nádobách s objemom maximálne 100 mililitrov. Tie musia byť v priehľadnom a uzatvárateľnom vrecku. Ak takéto vrecko nemáte, často sú na letiskách k dispozícií zadarmo tesne pred kontrolou. Maximálny objem všetkých tekutín vo vrecku je jeden liter.

Medzi tekutiny sa rátajú aj šampóny, parfumy, kozmetika, zubné pasty, deodoranty či gély na vlasy. Pred detekčnou kontrolou musia byť vybrané z príručnej batožiny a umiestnené v prepravke. Pri tekutých látkach nerozhoduje aktuálny obsah balenia, ale ten, ktorý je uvedený na obale.

Tekutiny v príručnej batožine.
Tekutiny v príručnej batožine. Foto: tvnoviny.sk shutterstock.com/MicroOne
 

Komentáre ( 0)