11. 07. 2019 09:00 | BRATISLAVA/mal

Smartfóny ukrývajú funkciu, ktorá vám môže zachrániť život. Vedeli ste o nej?

K informáciám o zdravotnom stave sa dostane záchranár aj bez toho, aby musel odblokovať váš telefón.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Mobil sa stal každodennou súčasťou života väčšiny ľudí. Niet divu, multifunkčnosť malého zariadenia nám zľahčuje chod bežného dňa. Používame ho nielen ako nástroj pre komunikáciu, ale aj ako zdroj informácii, zápisník, peňaženku a množstvo iných vecí. Nie každý si však uvedomuje, že mobil mu jedného dňa môže zachrániť aj život.

Medzi tisíckami aplikácii dostupných na trhu sa nachádzajú aj také, ktoré záchranárom môžu pomôcť priblížiť zdravotný stav človeka napríklad v bezvedomí. V jednoduchom formulári aplikácie sa nachádza miesto pre krvnú skupinu, alergie či lieky, ktoré daný človek užíva. K týmto dátam sa dostane záchranár aj bez toho, aby musel odblokovať váš telefón.

Telefóny s novšími operačným systémom iOS majú takúto aplikáciu už predinštalovanú. Stačí 5x stlačiť tlačidlo pre odblokovanie (alebo podržaním tlačidla hlasitosti a tlačidla pre odblokovania pri novších modeloch) a informácie, ktoré užívateľ vyplnil, sa zobrazia na displeji v sekcii Medical ID. Spoločnosť Apple ubezpečuje, že tieto citlivé údaje neposkytuje tretím stranám.

Majitelia mobilných zariadení s inými operačnými systémami si môžu vybrať aplikáciu z viacerých možností. Vyplnené informácie o zdravotnom stave sa zobrazia po kliknutí na lištu aplikácie, ktorá je stále obrazovke telefónu.

Zobrazenie na telefónoch.
Zobrazenie na telefónoch.
 

V profile sa dajú navoliť aj núdzové osoby. Každý kontakt má pridelený vzťah s dotyčnou osobou a telefónne číslo, na ktoré sa dá v prípade núdze priamo zavolať.

Staršou a známejšou metódou je uloženie kontaktov so skratkou ICE (In Case of Emergency - v prípade núdze). V prípade nehody tak záchranné zložky vedia jednoducho kontaktovať blízku osobu. Nevýhodou je však to, že pri zaheslovaných telefónoch sa do zoznamu kontaktov nedostanete.Komentáre ( 0)