11. 07. 2019 19:14 | MEXIKO/TV Markíza

Končí sa éra legendárneho auta: Desaťročia bolo miláčikom miliónov ľudí

Legendárne auto začalo svoju púť ešte za čias nacistického Nemecka a zažilo hnutie hippies.

Chrobák na mexickej ulici.
Chrobák na mexickej ulici. Foto: Reuters

Z montážnej linky mexického automobilového závodu zišiel posledný legendárny Chrobák. Končí sa tak éra populárneho vozidla, ktoré začalo svoju púť ešte za čias nacistického Nemecka, zažilo hnutie hippies, neskôr prešlo veľkou inováciou, ale nedokázalo už konkurovať autám vyššej triedy.

 

Názov Volkswagen znamená v preklade ľudové vozidlo. Koncepcia automobilu dostupného pre široké masy existovala už dávnejšie, avšak reálnu podobu dostala až v období tretej ríše. Po vojne sa výroba Chrobákov rozšírila aj do iných krajín, napríklad do Mexika. Práve tu sa od roku 1997 vyrábal jeho nový model, ktorý si našiel svojich obdivovateľov podobne ako jeho legendárny predchodca.

„Vyjdem s ním na cesty a auto reaguje naozaj výborne. Tak ako aj ostané potrebuje z času na čas nejakú tú novú súčiastku, ale vcelku sa vydarilo," povedal majiteľ Chrobáka David Álvarez.

Na známej značke si dokonca vybudovali svoj biznis aj niektorí taxikári, ktorí rozvážajú klientov výhradne v Chrobákoch. „Každý deň bojujeme o zákazníkov, takže poskytovať spoľahlivé služby je pre nás dôležité. A ľudia nás poznajú, takže nás vždy ľahko nájdu," posťažoval si taxikár Francisco Trujillo.

Výroba modelu sa však v Mexiku končí. Záujem z roka na rok klesal. „Smútime síce za Chrobákom, ktorý nás opustil, ale zároveň sa optimisticky pozeráme do budúcnosti, kde nás čakajú nové výzvy," konštatoval výkonný riaditeľ VW v Mexiku Steffen Reiche.

Odbytové problémy priniesol zvýšený záujem o SUV modely, ktorým už známe vozidlo nedokázalo konkurovať. Výrobca sa tak preorientuje na auto vyššej triedy, s názvom Tarek. Výrobu nového modelu by mali spustiť v Mexiku na budúci rok.

Komentáre ( 0)