12. 07. 2019 19:00 | PARÍŽ/TV Markíza

Francúzi chcú zdaniť veľké internetové firmy ako Facebook či Amazon: USA chystajú odvetu

Nepáči sa im, že sa dotkne predovšetkým ich veľkých spoločností.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Francúzi zavádzajú kontroverznú novinku, ktorá sa nepáči Američanom. Zdania veľké internetové firmy ako Facebook či Amazon. Donald Trump zvažuje sankcie.

Novinku odobril senát. Pre internetové giganty to znamená, že budú okrem bežných daní platiť vo Francúzsku ešte ďalšiu - trojpercentnú digitálnu daň z internetových služieb a to už za tento rok. Je to férové? Podľa Francúzov áno, pretože firmy majú obrovské zisky, podľa Američanov nie.

 

„Poviem to priamo. Francúzsko je suverénny štát. Robíme vlastné rozhodnutia a aj to, koho a ako zdaníme, je naša vec," vyhlásil francúzsky minister financií Bruno Le Marie.

Ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow zdôraznil, že Francúzsko je spojenec USA ale "ambasádor Lighthizer včera vydal stanovisko, že sme proti takejto dani. Pozrieme sa ňu a prešetríme ju."

Američanom sa nepáči to, že daň sa vo Francúzsku dotkne predovšetkým ich veľkých spoločností, akými sú Facebook, Amazon, Apple či Google. Prezident Trump už niekoľkokrát naznačil, že je diskriminačná, a preto jej zavedenie treba oplatiť sankciami. Francúzi s tým zrejme už teraz rátajú. „Pán Trump hrozí každému a vždy. Je to katastrofa," myslí si predseda francúzskeho Senátu David Assouline.

Francúzsky minister financií zastáva názor, že medzi spojencami sú aj iné spôsoby, ako riešiť nezrovnalosti, než robiť to hrozbami.

Zaujímavé je, že tak ako vo Francúzsku podporila digitálnu daň zhodne koalícia aj opozícia, v USA sú zas proti nej ako republikáni, tak aj demokrati. A majú samozrejme aj podporu internetových gigantov, ktorým sa novú daň vo Francúzsku platiť nechce. Zrejme si ale budú musieť začať zvykať. Podobné opatrenie chystajú aj ďalšie európske štáty, napríklad aj Taliansko, Veľká Británia či susedné Česko.

Komentáre ( 0)